Земеделски производители, които възнамеряват да отглеждат коноп, алармират агроминистерството за нормативен проблем, който може да им попречи да развиват този бизнес.
С отворено писмо до министъра на земеделието Димитър Греков представителят на компанията „Агролоджик” Александър Червенков търси съдействие за отстраняне на нормативно поставен срок, който производителите не могат да изпълнят по обективни причини.
Според наредба от 2010 г. всеки производител на коноп е длъжен в периода от 1-ви до 10-ти януари на всяка календарна година да предостави сертификати с лабораторни изследвания на посевния материал. За целта е приложен списък.
В България обаче дистрибутори на семена за индустриално производство на коноп няма.
След като фирмата се е свързала с дистрибутори в държавите с най-голямо производство на индустриален коноп (Франция, Германия, Холандия, Италия и др.), отвсякъде са получили един и същи отговор – “посевният материал не е сертифициран и няма да бъде сертифициран преди ранната пролет”.
„Дистрибуторите пакетират и сертифицират всеки пакет посевен материал в началото на годината, което отнема време. Не получихме оферта за по-рано от средата на месец февруари”, посочи още Червенков.
Въпреки че са изпуснали законовите срокове, компанията е подала всички останали документи.
Единствената молба е администрацията да се съобрази с проблема, за да могат стопаните да изпълнят бизнес плана си.
Според предприемачите страната ни има нужда от възстановяването на това производство, което е изключително ценно.
Индустриалният коноп (наричан от старите хора в България гръсти) има повече от 35 000 приложения – здравословни храни и добавки, натурална козметика, медицина, горива, модерни строителни материали, алтернативи на петролни продукти, висококачествен текстил, бои и много други приложения, които в почти всеки един случай предлагат по-качествена, конкурентна и устойчива алтернатива на съществуващите продукти.
В световен мащаб конопът се завръща с пълна сила и създава нови работни места, като в същото време предлага на клиентите качествени, здравословни и отговорни към околната среда продукти.
Като земеделска култура, конопът представлява много голям интерес, защото е перфектната ротационна култура – гъстата листна маса и бързият растеж задушават и изчистват земята от бурени, кореновата система също е важна за почвата. Конопеното растение няма нужда от пестициди и химикали, които да спомагат растежа и борбата му с вредители, поради което ефектът на тази култура върху околната среда е изцяло позитивен.