Земеделски производители от Варненско поставят като сериозен проблем пред бранша липсата на работна ръка и ниските цени на българските плодове и зеленчуци, които се сриват заради евтиния внос. Информацията беше изнесена на заседание на Областния консултативен съвет по плодове и зеленчуци, създаден през юни тази година към Областна дирекция „Земеделие“-Варна.
При срещата лозари от региона се похвалили с изключително доброто качество на десертното грозде, но в същото време негодуват от трудностите с неговата реализация заради евтиния внос от Гърция.
„Цената на борсите на вносното грозде от Гърция е 1,30 лв. за килограм, докато същото качество при нас е със себестойност 1,80 лв.“, сподели производител от Аксаково. Проблеми има и при намиране на работници, което налага да се търсят желаещи от други варненски общини, макар че на ден лозарят плаща по 50 лева на берач, добави той.
Освен от съседни населени места работна ръка се внася и от Украйна. Минималното заплащане на наетите е 800 лева, допълнително им се осигуряват квартира и храна, разказаха местни производители.
Предварителното планиране на производството е особено полезно при реализацията на продукцията, тъй като договарянето с големите прекупвачи води до по-голяма сигурност за земеделските стопани. Присъстващите са предложили създаването на сдружения от производители, които да обединяват и защитават интересите им. Така те по-лесно биха пробивали на пазари в условията на все по-свито потребление. Проучването на опита в тази сфера в чужди държави също бе сред обсъжданите теми. Като пример за добра практика бяха дадени кооперативите в Гърция, където земеделците масово се включват.
На заседанието бяха представени и актуални възможности за европейско финансиране за фермерите. Шанс за тях е отворената в момента мярка 16.1. „Подкрепа за сформиране и функциониране на оперативни групи в рамките на ЕПИ“ от Програмата за развитие на селските райони 2014-2020г. Земеделските производители могат да получат информация за кандидатстване, както и насоки за създаване на профил в информационната система ИСУН 2020, чрез която се подават проектни предложения, обясни управителят на Областния информационен център-Варна Виктория Николова.
Областният консултативен съвет по плодове и зеленчуци има за цел да събира и обобщава мненията, проблемите и предложенията за решение на земеделските производители, съобщиха представители на земеделската служба в морския град.