Начало » Новини » Страната
29.10.2019 г.

Фермери от Варна търсят помощ срещу дефицита на работна ръка

Проблемите по места
Фермери от Варна търсят помощ срещу дефицита на работна ръка

sinor

Земеделски производители от Варненско поставят като сериозен проблем пред бранша липсата на работна ръка и ниските цени на българските плодове и зеленчуци, които се сриват заради евтиния внос. Информацията беше изнесена на заседание на Областния консултативен съвет по плодове и зеленчуци, създаден през юни тази година към Областна дирекция „Земеделие“-Варна.

При срещата лозари от региона се похвалили с изключително доброто качество на десертното грозде, но в същото време негодуват от трудностите с неговата реализация заради евтиния внос от Гърция.

„Цената на борсите на вносното грозде от Гърция е 1,30 лв. за килограм, докато същото качество при нас е със себестойност 1,80 лв.“, сподели производител от Аксаково. Проблеми има и при намиране на работници, което налага да се търсят желаещи от други варненски общини, макар че на ден лозарят плаща по 50 лева на берач, добави той.

Освен от съседни населени места работна ръка се внася и от Украйна. Минималното заплащане на наетите е 800 лева, допълнително им се осигуряват квартира и храна, разказаха местни производители.

Предварителното планиране на производството е особено полезно при реализацията на продукцията, тъй като договарянето с големите прекупвачи води до по-голяма сигурност за земеделските стопани. Присъстващите са предложили създаването на сдружения от производители, които да обединяват и защитават интересите им. Така те по-лесно биха пробивали на пазари в условията на все по-свито потребление. Проучването на опита в тази сфера в чужди държави също бе сред обсъжданите теми. Като пример за добра практика бяха дадени кооперативите в Гърция, където земеделците масово се включват.

На заседанието бяха представени и актуални възможности за европейско финансиране за фермерите. Шанс за тях е отворената в момента мярка 16.1. „Подкрепа за сформиране и функциониране на оперативни групи в рамките на ЕПИ“ от Програмата за развитие на селските райони 2014-2020г. Земеделските производители могат да получат информация за кандидатстване, както и насоки за създаване на профил в информационната система ИСУН 2020, чрез която се подават проектни предложения, обясни управителят на Областния информационен център-Варна Виктория Николова.

Областният консултативен съвет по плодове и зеленчуци има за цел да събира и обобщава мненията, проблемите и предложенията за решение на земеделските производители, съобщиха представители на земеделската служба в морския град.

Фермери от Варна търсят помощ срещу дефицита на работна ръка
8940
 

Последни материали
Виж
Оторизирани са над 8 млн. лева
142 061 био пчелни семейства са заявени за подпомагане от 763 кандидати през 2024 г.
Почти 15 000 дка гори са опожарени върхово
Горските пожари през 2024 г. са засегнали площ от 170 000 дка в страната
ОИСР успешно приключи прегледа на политиките в българското земеделие
Очертаващият се недостиг от новата реколта в Украйна подкрепя цените
Германия разшири с над 2 на сто засетите площи с есенна рапица
Промени в последния момент
Отпада изискването да се заявяват правни основания за поливни площи
В агенцията за градушки те са 22%
482-ма пенсионери работят в администрациите към МЗХ
Свързани материали
Виж
Производителите на грозде и вино са получили 31 милиона лева субсидии за година
Регистрираните винарски изби в България вече са 362
Кои сортове грозде създават най-доброто червено вино?
До 10 декември ДФЗ ще изплати помощта
До 15 ноември лозарите заявяват помощ за борба с вредителите
Туршия камби с карфиол и грозде
На 29 август в МФ има среща с бранша по наредба H-5
Чорбаджийски: Заради сушата гроздето олеква, а цените скочиха с 25 процента
Люти чушлета с грозде
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини