Начало » Хоби земеделие » Малката градина
18.09.2019 г.

Късното зеле пие много вода

Късното зеле пие много вода

Главестото зеле е взискателно към почвата и обича да е торено с минерални и органични торове. Тези претенции се обясняват с факта, че за сравнително кратък период културата образува голяма растителна маса - 5000-7000кг /дка зелки илиста. Нуждата от хранителни вещества през вегетацията е различна. Първоначално потребността е малка. Нараства в началото на свиването на зелката и достига своя максимум в началото на стопанската зрялост. След това усвояването на хранителните вещества намалява.

За формирането на 1000 кг продукция трябват 4.8 кг азот, 2.7 кг фосфор и 3.5 кг калий. Установено е, че кореновата система на зелето усвоява 60-65% от азота, 30-35% от фосфора , 60-70% от калия, внесени с минералните торове. За един декар песъклива, средно запасена с хранителни вещества почва са необходими 55-60кг амониев нитрат /аминиева селитра /, 35-45 кг суперфосфат и 20-25 кг калив тор / калиев сулфат или калиев хлорид/.

Тънкости при отглеждане на зимен чесън!

Сортовете за късно полско производство реагират добре и на органично торене с угнил оборски тор. Тори се най-често с 4-6т /дка оборски тор. Оборският тор, суперфосфатът и калиевият тор се внасят при подготовката на почвата. Азотният тор – се внася при първото окопаване и около месец по-късно.

Внасянето с поливната вода на угнил оборски тор в практиката като „шербетуване” ще повиши добива. Достатъчно е да се внесе 1 до 1.5т/дка оборски тор. Ефектът от шербетуването езначително по-голям, когато не е извършено органично торене преди разсаждането.

Шест причини зелето да не свива глави!

Както и другите зелеви култури, главестото зеле харесва също така и листното подхранване.

Главестото зеле изразходва най-много вода, когато се завиват зелките

За късното главесто зеле това е времето през август и септември. Сега трябва да се полива всяка седмица с обилно количество вода. Но заедно с това зелето не понася преовлажняване и заблатяване на почвата, защото тогава се влошава въздушно-газовият й режим. При тези условия спира растежът, растенията закържавяват и по листата се явява виолетово оцветяване. Едновременно с поливката може да подхраните растенията с размит във водата пресен оборски тор.

Въздушната влажност също има голямо значение за късното зеле. При ниска, 30-40% атмосферна влажност, то завяхва даже при добра почвена влажност. Затова при фазата на завиване на зелките особено полезно е дъждуването, съчетано с напояване с течаща вода.

Късното зеле пие много вода
14423
 

Последни материали
Виж
Писмо до МЗХ
От НАЗ алармират за рискове от споразумението между ЕС и Меркосур
Форуми
Зърнопроизводители в Европа инвестират за борба с климатичните промени
Втора вълна от обезщетения за фермерите за чума и едра шарка в Гърция
Финализирано е споразумението за търговия с държавите от Меркосур
Какво можем да засадим близо до ореха?
Фермери падават сигнал
„Черната златка“ се превръща в бич за овошките - както чумата за овцете
Свързани материали
Виж
Грижи през есента
Какво можем да направим сега срещу късното кафяво гниене
Късно ли е за бодливото грозде?
Потапят се по-надълбоко, крият се в гаража или се настаняват в зимната градина
Водните растения се зазимяват късно
Изберете най-добрия предшественик
Отгледайте разсад за късно зеле в открити лехи
Време е за засаждане на късното главесто зеле
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини