Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
11.07.2006 г.

Време е за засаждане на късното главесто зеле

Главестото зеле се отглежда у нас във всички райони и по площ и производство заема важно място сред зеленчуковите култури. С най-голямо значение е късното производство, предназначено основно за консервиране (кисело зеле). Подходящи сортове за късно производство са Кьосе 17, Балкан, Ликоришко бяло 7, Дъбленско 5, Алмагер и др, а от червеното главесто зеле - Топаз, Пазарджишко подобрено и др. Късното главесто зеле се отглежда като втора култура. След прибиране на предшественика (ранни зеленчуци) площите се изорават. С почвообработките се внасят минерални торове - от фосфорния тор (суперфосфат - 20-25 кг/дка) и цялото количество калиев тор (20-30 кг/дка). При гравитачно напояване растенията се засаждат на бразди на разстояние 80/50-60см. Най-добре се прихваща разсадът на възраст 35 дни.

Преди разсаждане се съкращават корените и връхната част на листата. Чрез намаляване на листната повърхност се намалява изпарението, а чрез съкращаване на коренчетата се стимулира образуването на нови корени.

Главестото зеле за късно производство се засажда от 10 до 25 юли. По-късното засаждане води до влошаване качеството на продукцията и получаване на по-ниски добиви. Растенията се засаждат до първия лист като не трябва да се допуска засипване с почва на вегетационния връх.

Зелето е един от най-взискателните към влагата зеленчуци и неговото отглеждане е възможно само при поливни условия. Късното зеле се развива най-добре при почвена влажност 80 на сто от ППВ, което налага чести поливки - през 10 дена през периода от засаждането до началото на свиването на зелките, а при свиване на зелките - през 6-7дни с поливна норма 30-40м3/дка. Най-голямо е водопотреблението, над 6м3/дка за денонощие, в началото на свиването на зелките. През вегетацията зелето се окопава 3-4 пъти. Първото окопаване се извършва по-плитко, на дълбочина 10 см в реда.

При второто окопаване се загърля и се внася 1/2 от азота - 10-15 кг/дка амониева селитра. През август, преди началото на свиване на зелките, се внасят вторите дози азотни и фосфорни торове; 20-25кг/дка суперфосфат и 10-15кг/дка амониева селитра. При оптимална агротехника от късно производство на главесто зеле може да се получи добив от 5000-6000кг/дка.

Късното зеле се напада от мана (ридомил голд - 0,25 на сто, купроцин - 0,4 на сто, пероцин 75Б - 0,3 на сто) и много неприятели - зелева листна въшка (децис - 0,05 на сто, карате 2,5ЕК - 0,05 на сто, калипсо 480 СК - 0,02 процента), гъсениците на зелевата и на репната пеперуда (дурсбан 0,1 на сто, децис - 0,05 на сто, вастак 10ЕК - 0,05 на сто), зелевата нощенка (циперсан 25ЕК - 0,025 на сто, карате 2,5ЕК - 0,04 на сто, децис - 0,05 на сто ), зелевия молец и др. което изисква своевременно третиране. Реколтата от късното зеле се прибира от октомври до средата на ноември, преди настъпването на първото по-сериозно застудяване - минималните температури не трябва да са по-ниски от минус -5-7оС. От в. Фермер

Време е за засаждане на късното главесто зеле
387801
 

Последни материали
Виж
Цената се повиши леко спрямо частната сделка от тази седмица
Южна Корея закупи на търг още почти 270 000 тона фуражна царевица
През юни при зърното са повишени, при слънчогледа и маслото – надолу
Украйна промени минималните цени за износ на земеделските култури
Преход към европейската валута
Евробанкноти ще има – не изпадайте в паника, съветват финансисти
Регламентът влиза в сила от 1 юли
Край! Регламентът за високи мита върху руските торове е приет
Данни на НСИ
Над 100 хил. чиновници се трудят в изпълнителната и териториалната власт
Съветът на ЕС реши днес
Семена от Украйна и Молдова вече ще се предлагат на пазара на ЕС
Свързани материали
Виж
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини