Синор BG (27.08.2019 г.) започна темата за значението на подложките при оползотворяването на сортовите заложби в овощарството. За читателите бяха направени предварителни разяснения за наложилата се през вековете овощарска практика. В днешния материал ще коментираме въпроса какви подложки са подходящи за основните овощни видове.
Подложката е растение от същия или от родствен вид, върху което става присаждането на сорта...
За ябълката има голямо разнообразие от семенни и клонови (вететативни) подложки. Фиданките, които са семенното потомство на Айвания, Златна превъзходна, Карастоянка и Червена превъзходна, като подложки придават на присадения сорт средно силен до силен растеж, без да забавят встъпването в плододаване. Семенните подложки са предпочитани при по-бедни на хранителни вещества почви. Наред с тях селекцията дава на разположение клоновите подложки ММ 104, ММ 109, ММ 111 и др. В участъци, където почвата е плодородна, могат да бъдат засадени дървета на клоновата подложка ММ 106.
Семенните подложки са предпочитани също при отглеждането на дюля и круша върху по-леки, песъчливи и сухи почви. Семена могат да бъдат събрани от плодовете на крушите Дребна ранна, Вилямова масловка, Хардиева масловка и др. Подходящи подложки не само за крушата, но и за дюлята са Анжерска дюля, В12 и др.
Костилките на подбрани форми джанки, чиито узрели плодове имат жълтозеленикав цвят, са подходящи за засяване в семенилищата. Бъдещото семенно потомство ще послужи за размножаване на сливовите сортове. Утвърдени като подложки са сливите Брпомптон, Сен Жулиен А и Мариана.
За прасковените сортове подходящи са семеначетата на сорта Елберта. За целта има и специална кръстоска между праскова и бадем. Кайсиите имат съвместимост със семеначетата на подбрани форми на жълта джанка, зарзала, както и със семеначетата на Унгарска кайсия.
Семенното потомство на дивата череша, махалебката, както и на сорта Дроганова жълта, е подходящо за размножаване на черешовите сортове. Отбрани семеначета на вишна и махалебка служат за размножаване и на вишневите сортове.
Отглеждането на костилковите овощни сортове върху клонови подложки изисква ясна стратегия за вида на производството и срока за използване на градините. Например черешовите дървета на клонова подложка изискват добре подготвен терен от гледна точка на почвените условия, водния и хранителния режим. Планът на засаждане може да предвиди по-голяма гъстота, защото растежът на дърветата е по-слаб. Те обаче влизат по-бързо в плододаване и по-бързо се износват. Поддържането на надземната част изисква специални грижи. Много важно е оформянето и поддържането на короната, регулирането на натоварването с плодове и подбуждането на прираста след беритбата. Всичко това трябва да бъде възложено на добре обучен персонал.
Доц. д-р Антоний Стоев
ИПАЗР „Никола Пушкаров”,
София