В започнатата поредица беше подчертано значението на лозовите подложки за доброто състояние на лозовите насаждения. Представени бяха агробиологичните характеристики на внедрени в лозарството подложки. Темата продължава с евроамериканските хибриди Шасла х Берландиери 41Б и Фeркал.
Шасла х Берландиери 41Б (Chasleas x Berlandieri 41 Millardet et de Grasset) е създадена през 1882 г. във Франция. Използвана е предимно в по-южните лозарски райони и страни. Предпочитана е в райони с варовити почви. Намира приложение и в съседни на България държави като Гърция и Румъния.
Подходи към здравеопазването на лозата – значение на лозовите подложки
Според узряването подложката е определена като среднозрееща с умерен растеж. Леторастите узряват по-добре в южни райони, където са измерени температурни суми над 3800ºС. Тогава дървесината е по-плътна. При добра агротехника в подходящи условия добивът от декар може да достигне 20 000 резници.
Корените са дебели, месести със сивокестеняв цвят. Разклонени са по-слабо в сравнение с други подложки. Вкореняването е по-трудно в сравнение с Рупестрис дьо Ло и Кобер 5 ББ.
Подложката е устойчива на неприятеля филоксера, но към почвените нематоди и бактерийния рак има по-слаба устойчивост. В дъждовни години изисква защита с фунгициди срещу маната.
Доброто узряване на леторастите намалява повредите от ниски температури. Измръзвания са наблюдавани в по-хладни райони и след дъждовна есен. От значение е да не бъде предозирано азотното торене. В практиката за засаждане на лози с тази подложка трябва да бъдат избягвани терените с влажни глинести почви. Подходяща са хумусно – карбонатни почви, както и за по-плитки почви.
Подложката Феркал (Fercal) също произхожда от Франция. Тя е потомство на кръстоска ВС1 – Berlandieri x Colombar N1 и 33EM / Cabernet Sauvignon x Berlandieri.
Характеризирана е като среднозрееща и силно растяща. Предимство е, че не образува много колтуци и мустаци, а това намалява разхода на труд през вегетацията. Вкоренява се добре, устойчива е на неприятеля филоксера. Предимство е устойчивостта към гъбните болести мана, брашнеста мана (оидиум) и антракноза. Друго предимство е бързото образуване на корени при производството на посадъчен материал.
Има много добра съвместимост с френските сортове. При варовитите почви тя е предпочитана и върху нея лозите страдат по-малко от физиологичното заболяване хлороза. Специалистите са отбелязали, че при внасянето на основните минерални торове предозирането на калия се отразява неблагоприятно на усвояването на магнезия.
Подложката Феркал ускорява плододаването. Според данни от сравнителни проучвания родовитостта е по-добра от тази на лозите върху 41Б и SO4.
Наборът от подложки дава възможност за избор и позволява разширяване на лозарството в повече райони на страната. Следва продължение.
Д-р Антоний Стоев – агроном по растителна защита.