Доматите са култура, която реагира незабавно на неподходящите условия на отглеждане. Когато започнат да се завиват листата, тогава трябва незабавно да се потърсят причините за проблема. Негативните фактори, водещи до подобни симптоми са много и познаването им е важно за всеки производител.
Завиването на листата на доматите може да се наблюдава на различни етапи от развитието им и при различни услови на отглеждане.
1. Когато листата започнат да се завиват първите дни след засаждането на постоянно място, тогава не съществува сериозна опасност. Измененията се явяват вследствие на преносните манипулации на кореновата система и веднага щом се прихванат растенията – листата се възстановват.
2. Когато се завиват листата на растящите в оранжерия домати е нужно да се обърне внимание на ръста и развитието на културата. При застой на определена фаза и допълнително завиване на листата най-често е сигнал за прегряване на растенията. В този случай трябва да се подобри циркулацията на въздуха и да се подхранят растенията листно с разтвор на 1,5 супени лъжици карбамид в 10 л вода. Пръскат се всички надземни части. В този случай може да помогне и мулчирането на растенията. Ако дневните температури се повишат над 35 градуса страдат и отглежданите на открито домати. Мерките за предотвратяване на завиването не се различават.
Върхово гниене при доматите - 5 съвета!
3. Неправилно разпределение на хранителните вещества – прекомерно наторяване или силен недостиг водят също до завиване на листата. За изправяне на ситуацията е необходимо да се преразгледат и коригират предишните действия – преустановяване на подхранването, а при излишък на азот се внася комбиниран тор (NPK) или калиев монофосфат (1 чаена лъжичка на 10 л вода).
4. Завиването на листата може да се дължи и на недостатъчна осветеност. Тогава естественият процес на фотосинтеза претърпява смущения.
5. Когато доматите имат недостиг на влага, те се стараят да запазят своите сили в ущръб на развитието на горните части. Дефицитът на влага води до дефицит и на хранителни вещества. За реанимиране на растенията трябва да се компенсира този недостиг, като се осигури оптимален режим на поливане, но постепенно и равномерно.
6. Често срещана причина за завиване на листата е инфекция от вредители или болести. Ако при оглед на растенията се установи наличие на въшки, тогава борбата с тях трябва да започне по възможност по-скоро, за да се преустанови загубата на жизненоважни сокове. Методите за отстраняването им могат да бъдат химични или народни. Химичните средства влючват използването на Моспилан, Конфидор и Актара по предписание, указано на опаковките, но трябва да бъдат съобразени със съответната фаза на развитие. Актара не бива да се използва по време на цъфтеж, защото застрашава живота на опрашителите. Използването и в системи за капково напояване не е проблемно.
Фалшиви схеми при субсидирането на зеленчуците!
Народните средства са за предпочитане при наличие на вече зреещи плодове, но възможностите не са много. Използването на сапунен разтвор е сред най-популярните средства – той затруднява нормалното хранене и живот на въшките. Ефикасно е и използването на чеснова инфузия.
Най-разрушителната причина, водеща до промяна във формата на листата е бактериалната инфекция. Ако листата са не само завити, но са силно деформирани и загубили цветната си наситеност изходът е само един – отстраняване и изгаряне на заразените растения с последващо дезинфекциране на почвата. При напречен разрез на инфектираните растения се вижда ясно изразен кафяв пръстен, но ако не е наличен не бива да се бърза с изкореняването.