Начало » Новини » Коментари
31.07.2019 г.

Фалшиви схеми при зеленчуците са открити върху 40 хиляди декара през 2018 година

Тази година проверките ще са върху 20 вместо върху 5 на сто от градините
Фалшиви схеми при зеленчуците са открити върху 40 хиляди декара през 2018 година

sinor

При проверките на фонд „Земеделие“ и агроведомството през миналата година разминавания в парцелите и нарушения при заявените зеленчуци са открити върху 4 780 парцела с близо 30 000 декара площ (или 3 хил. хектара). Това е съобщила зам. министърът на земеделието Вергиния Кръстева пред участниците в Консултативния съвет по овощарство и зеленчукопроизводство, проведен вчера в агроведомството. По този повод от бранша настояха от схемите за подпомагане да се премахнат плодове и зеленчуци, които не се преработват от консервните заводи, с идеята че по този начин ще бъде осигурена суровина за индустрията.

Това предложение обаче не е прието и схемите се запазват в сегашния си вид, е съобщила по време на заседанието министърът на земеделието Десислава Танева. Нейното обяснение било, че в „настоящия програмен период към днешна дата няма възможност за промяна на бюджетите по схемите“.

„Най-добрият и справедлив подход е да има убеденост в еднаквия подход към всички производители. До новия програмен период имаме две години работа по програмирането му. Първата стъпка беше представеният миналата седмица с анализ на състоянието на селското стопанство, изготвен от Институт по аграрна икономика, който в момента се дебатира“, посочи още министър Танева. По думите й, България е страната от всички държави-членки в Европейския съюз, които прилагат обвързана подкрепа с толкова схеми и в такъв висок размер. И припомни, че в останалите страни тази помощ е значително по-малка.

За да се пресекат обаче схемите с недействителните полета, чертани само за да се получават субсидии, зам. министър Кръстева обясни, че е направена промяна в наредба 3, така че заявената култура да съответства на начина на трайно ползване на физическия блок.

Всичките 4 780 парцела ще бъдат проверени допълнително на място. Другата стъпка е към нови инспекции на място, свързани с риск-анализ, който се изготвя в Държавен фонд „Земеделие“.  При обвързаното подпомагане на плодове и зеленчуци през миналата година проверките на място са били 5%. През тази година тези проверки са завишени върху 20% от заявените площи, посочи Кръстева.

„Със заповед на министър Танева се извършиха и допълнителни проверки по отделни критерии. Един от тях е да се направи извадка на културите, при които има нарастване спрямо предходната година.  Друг критерий е за кандидати, които са отглеждали едни култури, след това се ориентират към друго производство. Целта на тази проверка е да се извърши контрол по отношение на реколтирането“, категорична бе Вергиния Кръстева. По думите й, с тези мерки  се покриват около 50% от заявителите. Проверява се също дали трайните насаждения са започнали плододаване и дали няма изсъхнали дървета.

Като обясни, че това са рискови критерии, зам. министърът добави, че ако се установи, че върху полетата няма зеленчуци, няма да има и плащане по конкретното заявление.

По време на заседанието заместник-министър Чавдар Маринов представи анализ на разпределението на заявените площи с плодове. Данните показват,че при всички заявени за подпомагане култури не се наблюдава сериозна динамика спрямо 2018 г. Общо заявената площ с плодове през 2019 г. е 33 474 ха (или 334 740 декара), което е с 0,52% повече. С най-високи променливи разходи на декар при плодовете са ябълките, крушите и черешите, а с най-ниски – ягодите, десертното грозде и кайсиите.

„На база на изнесените показатели и направените изчисления при плодовете не са открити големи разлики в дела на подпомагането по обвързаната подкрепа спрямо разходите за производство и нормата на рентабилност“, каза заместник-министърът. Той подчерта, че към момента няма икономически мотиви от промяна на досега съществуващите схеми. „Това твърдение се подкрепя и от факта, че въпреки, че при малините, ягодите и крушите се отчитат най-високи стойности на променливи разходи, при същите видове плодове са отбелязани и най-високи нетни приходи и съответно най-висока рентабилност“, каза още той.

При зеленчуците общо заявените за подпомагане площи през 2019 г. са с 6,7% по-малко в сравнение с 2018 г.

Значително намаляват заявените площи с картофи - 34% или почти 4 000 ха, моркови с около 400 ха и лук – 900 ха. Увеличават се площите с домати – полско производство  - 1 100 ха, краставици – полско производство – 1 000 ха, дини 850 ха и пипер – 242 ха. С най-високи променливи разходи на декар при полските зеленчуци са пипера, доматите и патладжана, а с най-ниски – дините, зелето и морковите.При оранжерийните зеленчуци има незначително увеличаване на заявените за подпомагане площи от 726 ха до 765 ха, основно при пипера – 23 ха.

„По настояване на представителите на бранша ще се засили контролът, упражняван от Държавен фонд „Земеделие“ при прилагане на схемите за обвързана подкрепа в сектора. Целта е подпомагане да получат само земеделските стопани, които са реални производители на плодове и зеленчуци и ги предлагат на пазара“, посочи още зам.-министър Маринов.

Липсата на работна ръка в овощарството и зеленчукопроизводството също е била сред обсъжданите теми. През август предстои да бъде проведе експертна среща с Министерство на труда и социалната политика за предприемане на стъпки за решаване на проблема.

Фалшиви схеми при зеленчуците са открити върху 40 хиляди декара през 2018 година
12603
 

Последни материали
Виж
Предишното огнище на болестта в Европа е у нас през 2011 година
Германия потвърди първи случай на шап от 37 години до границата с Полша
При крушите в САЩ сривът е с над 20 на сто при лек ръст в Европа
Запасите от ябълки в Европа и САЩ са под миналогодишните
В очакване на по-силно търсене на зърнената култура за износ
Фермерите в САЩ разшириха площите с есенна пшеница
С изключение на преминаващите транзит и насочените за клане
Забраниха търговията и превоза на овце и кози в Благоевградско заради чумата
За безстопанствен добитък ще бъдат проверени и останалите 8 общини в региона
Откриха десетки нерегистрирани животни в обекти и пасища край Кюстендил
Непълен отчет за 2024 г.
От МЗХ отчитат намаление на нелегалната сеч в горите
Свързани материали
Виж
Мъж и жена от Хасково са задържани за производство и съхранение на препарати за растителна защита
Промени в Наказателния кодекс
Затвор за производство и търговия на фалшиви препарати за растителна защита
Анализ на KPMG
Българите пушат по-малко нелегални цигари
Атака
Производителите на малини настояват за вътрешни ревизии срещу схемаджиите
В очакване на междинната оценка
Одитът от ЕС ще отвори бюджета за биофермерите през 2020 и 2021 г.
Фонд „Земеделие“ и НАП
Край на далаверата с фалшивите фактури за продадени плодове и зеленчуци
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини