Начало » Новини » Коментари
25.07.2018 г.

Схемата с тиквите за точене на евросредства е подменена със схема „свински картоф“, сигнализират браншовици

Обвързана подкрепа
Схемата с тиквите за точене на евросредства е подменена със схема „свински картоф“, сигнализират браншовици

sinor

След срещата на браншовите организации от сектор „Плодове и зеленчуци“ с администрацията на земеделското министерство, специално организирана, за да се обсъдят новите предложения за промени в обвързаната подкрепа за 2019 година, от Българската асоциация на организациите на производителите на плодове и зеленчуци (БАОППЗ) излязоха с остро критично становище, предоставено на Синор.БГ.

В три отделни точки ръководството на организацията представя контрааргументи срещу концепцията за схемите за обвързана подкрепа, разписани със заповед на министъра на земеделието РД 09-652 от 16.07.2018 г.

За пореден път общият бюджет по обвързаната подкрепа между двата чувствителни сектора „Плодове и зеленчуци“ и „Животновъдство“ не се поделя 50 на 50, както искаха зеленчукопроизводителите и градинарите. Разделението отново ще бъде 35 % за плодовете и зеленчуците, а останалите – за животновъдите, се посочва в документа, подписан от Чавдар Маринов, председател на БАОППЗ.

Маринов съвместно с браншовите организации на картофопроизводителите е представил пред българската администрация и нова схема за източване на европейски субсидии чрез фиктивни картофопроизводители, които садят нискокачествено семе за животни от сорта „свински картоф“, който струва по 8 лева килото. И понеже от тези „картофопроизводители“ не се изисква да докажат продадена продукция, на практика те „садят“ нивите с фуражните свински картофи само за да получат евросубсидии, но не и да захранват пазара с български качествени картофи, каквато е идеята на евросубсидирането, обясни Маринов. 

Предложените от нас мерки за ограничаване на т.нар. „чертожници“ чрез доказване на продадена от тях продукция на пазара липсват в настоящото предложение на министерството на земеделието“, посочва още Маринов. И добавя, че по този начин „се изплащат субсидии за площи, в които не се изпълняват съответните агротехнически мероприятия, а де факто се извършва заявяване и „очертаване“ на земя, което ощетява реалните производители и допринася за разширяване на обема на сивата икономика. Тези действия водят и до изкривяване на агростатистиката, тъй като това не са реални производствени площи. Вследствие на това, статистическите данни за реколтираните площи с овощни насаждения отчитат НЕРЕАЛНО увеличение“, се посочва в становището на асоциацията.

Браншовиците протестират срещу факта, че администрацията не е отразила искането на картофопроизводителите за регистрация на площите в БАБХ. Изложените данни, които бяха потвърдени от страна на представителите на МЗХГ, са за 36 000 дка картофи, регистрирани в БАБХ. Същевременно фонд „Земеделие“ - Разплащателната агенция изплаща подпомагане върху 110 000 дка картофи, получени основно от площите, засадени със „свински картофи“, предполагат браншовиците.

„Разликата в площите на картофите влияе с около 11 млн. лева върху бюджета на основната схема за зеленчуците. Само за зеленчуци общият бюджет е 24 638 791 лв., което означава, че 45 % от тези пари се разходват неправомерно за „свинските картофи“, които остават на полето и се садят само за точене на тези средства.

Именно поради тази причина и асоциацията ще уведоми Европейската комисия (ЕК), посочи Маринов.

„Целта на предложените от нас мерки бе да се осуети абсурдното подпомагане на физически парцели, които не отговарят на термина „овощна или зеленчукова градина“, като освободеният финансов ресурс се насочи към пазарно ориентираните и работещи стопанства“, обясни шефът на асоциацията.

Именно затова от БАОППЗ настояват за адекватни мерки и действия от страна на Министерство на земеделието, храните и горите, които да защитават интересите на реалните производители и прекратяване на негативната тенденция за създаване на „кухи“ схеми на подпомагане.

Схемата с тиквите за точене на евросредства е подменена със схема „свински картоф“, сигнализират браншовици
74284
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
До 10 декември ДФЗ ще изплати помощта
До 15 ноември лозарите заявяват помощ за борба с вредителите
За Кампания 2023
Стопани получиха над 5 милиона лева по екосхемата с трайни насаждения
Ставката е в размер на 156,46 лв.
ДФЗ преведе 9,7 млн. лева по еко схемата за екстензивна паша
ДФз преведе над 1 млн. лева на 242 картофопроизводителя за борба с телените червеи
Определена е ставката по еко схема за намаляване използването на пестициди от Кампания 2023
104,56 лв. на ха е ставката по еко схемата за запазване и възстановяване на почвения потенциал
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини