„От 28 години съм свързан с търговията на пипер, но по-страшна година от тази не помня и то не само заради климатичните промени, а най-вече заради орязаните субсидии, нанесени върху бранша покрай схемите с картофите“. Така отговорният секретар на Асоциация български пипер Георги Василев определи накратко резултатите от тазгодишната реколта, при която сривът в производството на червен пипер се измерва не в проценти, а в пъти. Защото докато през 2017 г. в страната бяха произведени 40 хиляди тона пипер, тази година до пазара и консервните заводи стигнаха едва 5 хил. т, което досега България никога не е отчитала.
„И което е по-страшно - това удари не само фермерите, но и консервната индустрия, в която през последните години са инвестирани 1,5 милиарда лева“, посочи в интервю за Синор.БГ Василев.
Основната причина за провала според експерта са „извращенията със схемите с картофи“, срещу които през лятото протестираха не само останалите зеленчукопроизводители, но и честно работещите в сферата на картофопроизводството. Защото още през 2017 г. заради увеличеното производство на картофи, което дели субсидиите по обвързаната подкрепа заедно с останалите производители на зеленчуци като домати, пипер и др., общият бюджет за останалите сектори започна да се свива. „В резултат на това бюджетът за миналата година беше орязан с 10 млн. лева, а през тази – се очаква с около 11 млн. лв.“, посочи Василев. Именно затова и тази пролет пиперопроизводителите намалиха площите си с 40 на сто, тъй като получените субсидии не покриват себестойността. Да не припомняме първото орязване на парите за зеленчуци през 2016 г. със схемите с тиквите, в резултат на което производителите на пипер получиха със 17 млн. лв. по-малко, защото останалите отидоха при схемаджиите.
Всичко това се оказа пагубно за производството на пипер, където разходите на декар са най-високи и достигат цели 2 хиляди лева, но не се покриват от европейското подпомомагане поради „изяждането“ са субсидиите от тикви и картофи. Само да при помним, че при картофопроизводството разходите са в пъти по-малки - по 500 лв. на дка, а ако не ги прибереш от полето, както правят схемаджиите, тогава те падат и до 100 лева, посочи още Василев.
Както при схемата с тиквите, така и при картофите измамата е проста – регистрираш площи, садиш евтино семе и повече не се грижиш – накрая даваш фалшиви фактури за реализация на културите и получаваш субсидии.
В резултат на всичко това площите с картофи се разраснаха неимоверно и от 32-34 хиляди декара преди две години през 2018 г. вече бяха регистрирани цели 125 хиляди декара. „Ако произведените картофи от тези декари бяха наистина пуснати на пазара (а не да бъдат оставени на полето, както е по схема), то сега цената на килограм картофи трябваше да е 40 стотинки, не един лев“, коментира Василев.
Проблемът се знае от всички в сектора, затова през лятото на тази година зеленчукопроизводители от всички браншове решиха да поискат неговото разрешение, като се срещнаха с министъра на земеделието Румен Порожанов и заместничката му Вергиния Кръстева. „Имахме конкретни предложения, които представихме в осем точки, по които уж трябваше да протекат дискусии. Повечето от тях бяха отхвърлени без сериозни аргументи, което ни навежда на мисълта, че самият министър и неговите подчинени не желаят да сложат край на схемите. Въпреки че му го казахме в очите, от негова страна имаше само мълчание“, посочи Василев. Формално по една от точките, по които им било обещано администрацията да вземе отношение, била прехвърлена към заместник изпълнителния директор на агенцията по храните, но явно му било разпоредено да остане безучастен, защото нито един от браншовиците не успял да се свърже с него след срещата, „въпреки че разменихме телефонните номера в присъствието на самия министър“, посочи още Василев. Според бизнесмена подобно безогледно поведение няма обяснение в държава, която на всичко отгоре е членка на ЕС и се ползва от тези фондове.
Колкото до самото производство на пипер, то по всичко изглежда, че потърпевши отново ще са българските данъкоплатци. Първо с фалитите на пиперопроизводителите, които по неофициални данни ще достигнат 25-30 процента. И второ – с печалната картина на пазара, където заради дефицита на пипер килограмът на червената капия достигна 5 лева.
Слабата реколта тази година, коята се дължи и на климатичните условия, предвизвика невероятен пик в изкупната цена от полето, като за килограм пипер се предлагаше между 1,60 и 2 лева. „Всичко това обаче е неизгодно за консервната индустрия, която без червена капия по никакъв начин не може да изпълни своите рецепти и да реализира продукцията си зад граница. Защото да затриеш цял бизнес като нашия (и производителите на домати са на същия хал), само за да реализираш схемите си, за това няма никакво обяснение“, заключава експертът, посветил целия си живот на този трудоемък бизнес – зеленчукопроизводството.
Интервюто взе: Екатерина Стоилова