Начало » Новини » Коментари
19.07.2019 г.

Заради доброто качество изкупните цени на пшеницата минаха прага от 300 лв. за тон

Заради доброто качество изкупните цени на пшеницата минаха прага от 300 лв. за тон

На фона на тежката зима и сравнително ниските добиви при пшеница фермерите имат шанс да компенсират ситуацията с изключително високото качество на зърното, което се доближава до това от реколта 2017 година. Дори в Софийска област, където хлебното зърно не се е отличавало с особено добри показатели, имат качествени добиви. А самата пшеница вече се изкупува на цени от 300-305 лева за тон. В други райони от страната офертите достигат 310 лв. за тон, което дава надежди за добра реализация.

Докато износът миналата година отчита спад спрямо 2017 г. заради не особено качествената пшеница, новата стопанска година започва по-добре от 2018 г., показват и актуалните данни на министерството на земеделието.

Френска пшеничена реколта!

От началото на новия пазарен сезон 1 юли до 14 юли 2019 г. експортът на пшеница през Пристанище Варна възлиза на 117 хил. тона (реализирани през последната седмица), докато за същия период на миналата година количествата са били 72 700 тона, или ръст от 60,9% на годишна база.

Раздвижване има и при ечемика. За разлика от миналата година, когато не е реализиран и един тон зърно, за 14-те дни на юли 2019 г. са изнесени и 5,7 хил. тона ечемик.

Статистиката за хода на жътвата показва, че към 11 юли в страната са ожънати над 3,3 милиона т пшеница от близо 56% от площите в страната. Средните добиви са 527 кг от дка, като леко надвишават миналогодишните – около 5,4%.

Към същия период са ожънати 92 на сто от площите с ечемик, като прибраното зърно е в размер на 504 123 тона, при среден добив от 481 кг от декар.

Както се очакваше, огромен е спадът при реколтата от рапица, където близо 60% от площите са прибрани с реколта от 234 203 т маслодайно семе, което е с 33 на сто под добивите през 2018 г.

Сериозен е и спадът при ръжта и тритикалето, но там към 11 юли са ожънати малка част от посевите (4% при ръжта и над 20% при тритикалето), затова е рано да се прави обобщение за реколтата от тези култури.

По предварителни данни на НСИ през периода юли 2018 г. – април 2019 г. от страната са изнесени общо 3 775,9 хил. тона пшеница, 167,4 хил. тона ечемик и 356,3 хил. тона рапица. И при трите култури се отчита намаление на експорта спрямо същия период на миналия сезон, като при пшеницата е с 13,7% надолу, при ечемика - с 52,2% и при рапицата - с 15,9%.

Общият износ на царевица през Пристанище Варна от началото на 2018/19 пазарна година досега надхвърля с 39,4% миналогодишния, докато при слънчогледа се наблюдава спад от 59,7%, сочи още статистиката на земеделското министерство. 

Заради доброто качество изкупните цени на пшеницата минаха прага от 300 лв. за тон
17120
 

Последни материали
Виж
Въпреки подобрените запаси от влага в почвата след майските дъждове
Прогнозата за тазгодишната реколта от рапица в Украйна е песимистична
Сеитбата на царевицата е близо до приключване, а на соята продължава
Жътвата на есенната пшеница в САЩ започна още в края на май
В аврозоната земеделските институции ще спестят разходи от превалутиране
Първият държавен магазин за храни може да отвори в Пловдив до 2 месеца
Задържани са товарен автомобил и самоделна моторна лебедка
Откриха 15 незаконно отсечени смърча в района на Чепеларе
Проверките продължават, включително в лични стопанства тип заден двор
В Старозагорско няма нови огнища на шарка по дребните преживни животни
Отгледани на демонстрационното му поле в сътрудничество с агробизнеса
Тракийският университет представи иновативни сортове житни култури
Свързани материали
Виж
Сеитбата на царевицата е близо до приключване, а на соята продължава
Жътвата на есенната пшеница в САЩ започна още в края на май
ФАО: култури като пшеница, кафе, боб и маниока могат да загубят половината от най-добрите земи за отглеждането им
Цените на пшеницата нова реколта падат в Украйна
И при царевицата се очертава силна година благодарение на напояването
В Румъния очакват рекордна пшенична реколта между 14 и 15 милиона тона
Спомената е частна сделка с България и нови преговори за покупка на родно зърно
Египет е закупил 180 000 тона пшеница с вероятен френски произход
Предстои интересна демонстрация на сортове зърнено-житни култури, отглеждани на територията на страната
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини