Начало » Новини » Страната
28.06.2019 г.

Горските от Югозападна България с план за справяне с климатичните промени

Наука за бъдещето
Горските от Югозападна България с план за справяне с климатичните промени

sinor

Промените в климата и отражението им върху развитието на горите в Югозападна България е тема на проект „Адаптиране на управлението на горите в Югозападна България“, представен на експертно ниво в Държавното ловно стопанство „Витошко-Студена“. Проектът е финансиран с помощта на Националния доверителен екофонд и осъществен от екип български учени и експерти, обединени от Сдружение „БАЛКАНКА-2009“- Благоевград, с подкрепата на ЮЗДП.

Освен представители на предприятието в обсъжданията участваха и експерти от Изпълнителната агенция по горите, Лесотехническия унвиверситет, РДГ, РИОСВ, ДПП „Витоша”, Лесозащитна и Горска семеконтролна станция София, неправителствени организации.

Според прогнози на климатолози до 2100-та г. средните температури в Югозападна България ще се повишат средно 3-4 градуса, ще има засилване на летните суши и зачестяване на климатичните бедствия като бури, порои, зимни мразове и др.

Подобни аномалии водят до забавяне на растежа и дори преждевременно загиване на дърветата. Най-уязвими са създадените през 20-ти век иглолистни култури на площ над 17 милиона декара, намиращи се основно върху ерозирали почви.

Според директора на ЮЗДП Дамян Дамянов е необходима по-широка дискусия по темата в търсене на обществена подкрепа и осигуряване на финансов ресурс за справяне с последствията за горите от очакваните изменения в климата и за поддържане на техните рекреационни, водоохранни, защитни и други екологични функции.

Според експертите постепенно горско-растителните пояси ще се изместят с около 400-500 м нагоре в планините и дърветата, които сега са се намирали на средна надморска височина от около 500 метра, постепенно ще се виреят на височина ото около 1000 – 1 100 м. Очаква се появата на нови за страната горско-растителни условия, като например средиземноморски климат по долината на река Струма. Така към 2070-та година букът постепенно ще бъде изместен от зимния дъб, габърът и церът - с космат дъб, а в най-ниските части по поречието на Струма ще навлязат средиземноморски растения като мандарини, лимони и други, посочиха експертите.

За да може България да запази горите си и да не се обезлеси, още сега трябва да се въведат мерки като сателитно наблюдение на горите, засилване на превенцията на горски пожари, избор на по-издръжливи на засушаването дървесни видове и повишаване устойчивостта на горите към природни нарушения.

С цел подпомагане работата на всички горски стопани и лесовъди в Югозападна България бе представена и публична база данни (на сайта http://gori.uzdp.bg) с информация за всеки горски имот за характерните дървесни видове, които в бъдеще се очаква да бъдат по-добре приспособени към климатичните промени.

Горските от Югозападна България с план за справяне с климатичните промени
5659
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Форуми
Зърнопроизводители в Европа инвестират за борба с климатичните промени
Международна конференция
До 2030 г. общините ще разполагат с над 11 млрд. евро за справяне с климатичните промени
Провежда се форум за новите политики в областта на климата
Климатични промени
Дали българският розов домат ще издържи на засушаването – отговорът на науката!
Ради Радев, управител на завод за разсади в Пловдив
Градинарят Радев: Пустинята вече е у нас, променете технологиите си!
Новият документ почти не съдържа обвързващи цели
Равносметката от ноемврийската климатична конференция в Египет
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини