Промените в климата и отражението им върху развитието на горите в Югозападна България е тема на проект „Адаптиране на управлението на горите в Югозападна България“, представен на експертно ниво в Държавното ловно стопанство „Витошко-Студена“. Проектът е финансиран с помощта на Националния доверителен екофонд и осъществен от екип български учени и експерти, обединени от Сдружение „БАЛКАНКА-2009“- Благоевград, с подкрепата на ЮЗДП.
Освен представители на предприятието в обсъжданията участваха и експерти от Изпълнителната агенция по горите, Лесотехническия унвиверситет, РДГ, РИОСВ, ДПП „Витоша”, Лесозащитна и Горска семеконтролна станция София, неправителствени организации.
Според прогнози на климатолози до 2100-та г. средните температури в Югозападна България ще се повишат средно 3-4 градуса, ще има засилване на летните суши и зачестяване на климатичните бедствия като бури, порои, зимни мразове и др.
Подобни аномалии водят до забавяне на растежа и дори преждевременно загиване на дърветата. Най-уязвими са създадените през 20-ти век иглолистни култури на площ над 17 милиона декара, намиращи се основно върху ерозирали почви.
Според директора на ЮЗДП Дамян Дамянов е необходима по-широка дискусия по темата в търсене на обществена подкрепа и осигуряване на финансов ресурс за справяне с последствията за горите от очакваните изменения в климата и за поддържане на техните рекреационни, водоохранни, защитни и други екологични функции.
Според експертите постепенно горско-растителните пояси ще се изместят с около 400-500 м нагоре в планините и дърветата, които сега са се намирали на средна надморска височина от около 500 метра, постепенно ще се виреят на височина ото около 1000 – 1 100 м. Очаква се появата на нови за страната горско-растителни условия, като например средиземноморски климат по долината на река Струма. Така към 2070-та година букът постепенно ще бъде изместен от зимния дъб, габърът и церът - с космат дъб, а в най-ниските части по поречието на Струма ще навлязат средиземноморски растения като мандарини, лимони и други, посочиха експертите.
За да може България да запази горите си и да не се обезлеси, още сега трябва да се въведат мерки като сателитно наблюдение на горите, засилване на превенцията на горски пожари, избор на по-издръжливи на засушаването дървесни видове и повишаване устойчивостта на горите към природни нарушения.
С цел подпомагане работата на всички горски стопани и лесовъди в Югозападна България бе представена и публична база данни (на сайта http://gori.uzdp.bg) с информация за всеки горски имот за характерните дървесни видове, които в бъдеще се очаква да бъдат по-добре приспособени към климатичните промени.