Начало » Новини » Света
20.09.2018 г.

Климатичните промени правят бедните още по-бедни, а богатите - по-богати

Променя се географията на селскостопанското производство
Климатичните промени правят бедните още по-бедни, а богатите - по-богати

Снимка на Стефан Аврамов, европейски бизон

„Вероятната промяна в климата през следващите десетилетия напълно ще промени географското разпределение на селскостопанското производство. Промените ще бъдат изразени в нарастващи средни температури, по-висока  честота и интензивност на природните бедствия, увеличаване на щетите от вредители и болести”. С тази песимистична прогноза започва доклада на Организацията на ООН за прехрана и земеделие (ФАО) за „Състоянието на световните селскостопански стоков пазари 2018" (The State of Agricultural Commodity Markets 2018), оповестен на 17 септември.

В териториите, близки до екватора, селскостопанското производство ще бъде значително намалено, а в редица региони дори може да стане практически  невъзможно. Перспективата до 2050 г. обаче е оптимистична за районите  с умерен климат и най-вече за северните страни. Там климатичните промени ще са от полза за селскостопанския отрасъл.

Промените в климата променят състоянието на  глобалното селско стопанство, като различното им влияние разделя държавите на победители и губещи. Страните от Африка, Азия и Латинска Америка, много от които вече страдат от хроническа бедност и недостиг на основни храни са в най-неблагоприятно положение. Очертава се задълбочаване на неравенството между бедния Юг и багатия Север. Климатичните промени могат да  направят бедните още по-бедни, а богатите - по-богати.

Най-големите загуби от глобалното затопляне ще понесе аграрния сектор на Индия, а най-печелившата държава от вероятните климатични промени до 2050 година се очертава да стане Канада.

Поради намаляването на селскостопанското производство, Индия ще бъде принудена да увеличи нетния внос на храни с близо 20 на сто . В същото време  се очаква до 2050 година Канада да увеличи износа на храни с 21,9 %. Русия също ще има полза от затоплянето  и въпреки, че ще остане нетен вносител на храни, ще намали с около една трета разликата между вноса и износа.

Експертите от ФАО са на мнение, че положението не е безнадеждно и „международната търговия има потенциала да стабилизира пазарите и да пренасочи  излишъка от храни към  дефицитните региони, помагайки на страните да се адаптират към климатичните промени.” Генералният директор на ФАО Жозе Грациано да Силва акцентира, че е изключително важно да се „гарантира, че еволюцията и разширяването на търговията със селскостопански стоки е справедливо и работи за премахване на глада, несигурността и  недохранването в световен мащаб.”.

Докладът на ФАО демонстрира забележим ръст на международната търговия със селскостопански стоки през последните години. Обемът на глобалната търговия през периода 2000-2016 нарасна  с 570 млрд. долара – до 1,6 млрд. долара. По-голямата част на това респектиращо увеличение според ФАО се дължи  на икономическото развитие на Китай, както и увеличаването на световното търсене на биогорива. През посочения период  Китай успя да  изпревари Канада и Австралия и стана четвъртият по големина износител на селскостопански продукти в света. Индонезия и Индия също са засилили износа, през този период и  са вече в групата на  десетте държави най-големи износители на храни, като се класираха на   8-мо и 10-то место в този престижен отбор.

Русия и кавказките държави благодарение на климатичните промени ще увеличат селскостопанското производство. Тези страни ще внасят по-малко и ще изнасят повече, което ще намали нетния внос с 35,5%, прогнозира ФАО.

Климатичните промени правят бедните още по-бедни, а богатите - по-богати
23644
 

Последни материали
Виж
Подобряване на достъпа до земеделска земя и животновъдни стопанства
Гърция инвестира 65 милиона евро за пътища за фермерите
Напомняне
Осигуровките, които фермерите плащат за наемане на сезонни работници
До 22 април
МЗХ стартира прием на заявления за подпомагане на занаяти в селските райони
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Свързани материали
Виж
Най-топлата година в България
Новата 2025 ще бъде по-хладна от предходните две години
Европа е най-бързо затоплящият се регион на Земята
2024 г. e най-топлата година в историята
ООН: Свидетели сме на срив на климата - в реално време
Форуми
Зърнопроизводители в Европа инвестират за борба с климатичните промени
Решения
Климатичната конференция COP29 в Баку приключи със смесен успех
Живеем в най-горещата година от човешката история - 2024
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини