Начало » Новини » Света
20.09.2018 г.

Климатичните промени правят бедните още по-бедни, а богатите - по-богати

Променя се географията на селскостопанското производство
Климатичните промени правят бедните още по-бедни, а богатите - по-богати

Снимка на Стефан Аврамов, европейски бизон

„Вероятната промяна в климата през следващите десетилетия напълно ще промени географското разпределение на селскостопанското производство. Промените ще бъдат изразени в нарастващи средни температури, по-висока  честота и интензивност на природните бедствия, увеличаване на щетите от вредители и болести”. С тази песимистична прогноза започва доклада на Организацията на ООН за прехрана и земеделие (ФАО) за „Състоянието на световните селскостопански стоков пазари 2018" (The State of Agricultural Commodity Markets 2018), оповестен на 17 септември.

В териториите, близки до екватора, селскостопанското производство ще бъде значително намалено, а в редица региони дори може да стане практически  невъзможно. Перспективата до 2050 г. обаче е оптимистична за районите  с умерен климат и най-вече за северните страни. Там климатичните промени ще са от полза за селскостопанския отрасъл.

Промените в климата променят състоянието на  глобалното селско стопанство, като различното им влияние разделя държавите на победители и губещи. Страните от Африка, Азия и Латинска Америка, много от които вече страдат от хроническа бедност и недостиг на основни храни са в най-неблагоприятно положение. Очертава се задълбочаване на неравенството между бедния Юг и багатия Север. Климатичните промени могат да  направят бедните още по-бедни, а богатите - по-богати.

Най-големите загуби от глобалното затопляне ще понесе аграрния сектор на Индия, а най-печелившата държава от вероятните климатични промени до 2050 година се очертава да стане Канада.

Поради намаляването на селскостопанското производство, Индия ще бъде принудена да увеличи нетния внос на храни с близо 20 на сто . В същото време  се очаква до 2050 година Канада да увеличи износа на храни с 21,9 %. Русия също ще има полза от затоплянето  и въпреки, че ще остане нетен вносител на храни, ще намали с около една трета разликата между вноса и износа.

Експертите от ФАО са на мнение, че положението не е безнадеждно и „международната търговия има потенциала да стабилизира пазарите и да пренасочи  излишъка от храни към  дефицитните региони, помагайки на страните да се адаптират към климатичните промени.” Генералният директор на ФАО Жозе Грациано да Силва акцентира, че е изключително важно да се „гарантира, че еволюцията и разширяването на търговията със селскостопански стоки е справедливо и работи за премахване на глада, несигурността и  недохранването в световен мащаб.”.

Докладът на ФАО демонстрира забележим ръст на международната търговия със селскостопански стоки през последните години. Обемът на глобалната търговия през периода 2000-2016 нарасна  с 570 млрд. долара – до 1,6 млрд. долара. По-голямата част на това респектиращо увеличение според ФАО се дължи  на икономическото развитие на Китай, както и увеличаването на световното търсене на биогорива. През посочения период  Китай успя да  изпревари Канада и Австралия и стана четвъртият по големина износител на селскостопански продукти в света. Индонезия и Индия също са засилили износа, през този период и  са вече в групата на  десетте държави най-големи износители на храни, като се класираха на   8-мо и 10-то место в този престижен отбор.

Русия и кавказките държави благодарение на климатичните промени ще увеличат селскостопанското производство. Тези страни ще внасят по-малко и ще изнасят повече, което ще намали нетния внос с 35,5%, прогнозира ФАО.

Климатичните промени правят бедните още по-бедни, а богатите - по-богати
23555
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Живеем в най-горещата година от човешката история - 2024
Земята е имала сравнима концентрация на CO2 преди 3-5 милиона години
Концентрацията на парникови газове с нов рекорд
Предстоящо
WWF ще проведе първата за страната Младежка асамблея за климата в Перник
НССЗ
На 15 октомври в Троянско ще се проведе демонстрация за опазване на почвите
Рекордните температури продължават и през август и годината досега е най-топлата в историята на земното кълбо
Кандидатите за приспособяване към климатичните условия пък са едва 3-ма
Само 63-ма родни фермери са поискали субсидии за климатично устойчиви сортове
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини