Начало » Новини » Коментари
20.06.2019 г.

Свежият плод трябва да е на трапезата до 24 часа от откъсването

Мерки срещу бруталния внос на плодове и зеленчуци от съседните страни
Свежият плод трябва да е на трапезата до 24 часа от откъсването

sinor

Ако се чудите защо в черешово време купувате увехнали и видимо стари череши от пазарите, то за пореден път причината е в търговските схеми на големите зеленчукови борси, които преливат от гръцка стока. За кайсиите е ясно, че по това време на годината не са български, а идат от градините в южната ни съседка. Въпросът е защо в разгара на черешобера, когато родните фермери искат да изкарат продукцията си на пазара, са блокирани от вноса, за който сме писали N брой пъти дали е регламентиран, какъв данък е платен за него и на какви цени се декларира продукцията. Все въпроси, които уж опират до земеделското министерство, но не съвсем - заради „непоклатимите чадъри“ от другите ведомства върху сивия сектор. А сигналите за незаконния внос идват от Съюза на градинарите, чийто председател Слави Трифонов обясни за Синор.БГ, че на борсите в София 80% от черешите в момента са вносни. 

Но все пак, да се върнем към последния консултативен съвет в сектор „Плодове и зеленчуци“, където ръководството на министерството пое ангажимент да въведе защитни механизми срещу незаконния внос. И то чрез много елементарен модел за продажба на „свеж плод и зеленчук“, заимстван от Европа, където обраната продукция се транспортира до борсите на максимум 100 километра от градините - и то в рамките само на 24 часа.

„Според европейското законодателство разликата между пресния и свежия плод е огромна, защото дава предимство на местните фермери да реализират бързо совите плодове и зеленчуци, като осигурят витаминозна храна на потребителите“, поясни Георги Василев от Асоциация Български пипер. Ако свежият продукт трябва да се продаде максимум за едно денонощие, то пресният може да стои по борсите 3-4 месеца, дори година.

Големият плюс на първия е, че като прясно обран плод или зеленчук той запазва витамините и полезните си вещества в рамките само на един ден след откъсването му. „След тези 24 часа вие купувате само вода и маса, която е загубила ценните си качества“, обясни още Василев.

По време на консултативния съвет всички браншови организации от земеделието са застанали зад искането за бързи нормативни промени, които да въведат понятието „свежи плодове и зеленчуци“. Дали депутатите ще бъдат също така ентусиазирани от предложенията на бизнеса, ще го разберем до няколко месеца.

А дотогава, не се чудете защо достъпът на българските фермери до родните пазари остава труден и защо липсват защити срещу нелоялния внос.

Свежият плод трябва да е на трапезата до 24 часа от откъсването
12103
 

Последни материали
Виж
Въпреки финансовите затруднения на домакинствата в страната
Продажбите на биопродукти в Нидерландия нараснаха с 55 на сто за 5 години
Съдържанието на масло в тазгодишната реколта е нараснало с 2 на сто
Активното търсене продължава да вдига цените на слънчогледа в Украйна
Самолета покрива 500 000 хектара площ
Румънска фирма купи самолет за дъжд
Тече подготовката за 18-ия симпозиум по аграрни изследвания в Атина
БАБХ
Ново огнище на шарка по овцете в хасковското село Узунджово
Насоки за кандидатстване - трета част
Млади фермери, инвестиращи в едно и също село, община и област, ще трупат общо 12 точки за проект
Свързани материали
Виж
Готов е 3-4 седмици след засяването
Кресът – свежа салата от март до септември
Стайните растения имат нужда от освежаване на въздуха
Полезно
Изскубвайте спанака, за да е свеж!
Кампания Купувам българското
Танева: С новия Закон за храните задължаваме свежото месо да се продава на отделни щандове
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини