Начало » Важно за фермера » Растениевъдство

Разработват светофари за оценка състоянието на британските почви

Фермерите получават ориентир за корекция на прилаганите земеделски практики
Синор.БГ / 16.06.2019 г.
Разработват светофари за оценка състоянието на британските почви

Изглежда, че борбата за запазване на плодородието на почвите в света набира инерция на фона на перспективата да се лишим от толкова ценен ресурс, коментират от електронното издание FarmingUK. Във Великобритания са се заели сериозно с проблема, разработвайки система, която чрез използване на светлините на светофара трябва да помогне за подобряването на  състоянието на обработваните от местните фермери почви. Червена, жълта и зелена скала за наблюдение на почвените показатели в дългосрочен аспект ще бъде инсталирана в 6 ферми в цялата страна. Червеният цвят ще показва на фермерите, че е време да се посъветват с експерти и да преразгледат прилаганите в стопанството земеделски практики, жълтият ще дава възможност да бъдат откривани проблемни участъци, а зеленият ще отразява отличното отношение на производителите към почвите.

Заложените в системата параметри включват анализ на хранителните вещества в почвите (включително органичните), киселинността, броя на дъждовните червеи и визуална оценка. Процесът протича под надзора на британския Съвет за развитие на земеделието и градинарството в рамките на програмата GREATSOILS, за чиито проекти в областта на изследванията на почвите са отпуснати 6 млн. паунда.

„Около 100 години са нужни за увеличаване на почвения слой с едва 2-3 сантиметра, а във Великобритания има около 700 различни типа почви, приютили 27 вида дъждовни червеи. Изучаването на състоянието на почвите е сложна задача при толкова много различни типове и условия за използването им. Подобно на транспортната ни система, за фермерите може да се окаже полезна системата с цветово обозначение, за да развиват уверено своето стопанство или да се преориентират към други методи”, заяви Аманда Бенет, експерт в управлението на ресурси. Бенет изтъкна също, че над половината от съдържанието на органичните вещества в почвата е въглерод, затова прилагането на системата ще предостави възможности за намаляване на въглеродните емисии и за подобряване на защитата на околната среда при производството на хранителни продукти.

Разработват светофари за оценка състоянието на британските почви
9886
 

Последни материали
Виж
Валутният курс повиши цената на слънчогледа в хривни и я свали в долари
Поскъпването на петрола вдигна цените и на слънчогледовото масло в Украйна
С посещения на поне 2 биологични ферми и възможности за обсъждания
Европейски проект предлага обмяна на опит за консултанти по биоземеделие
Извършени са и промени в управителните им съвети по Закона за горите
Сменени са директорите на 3 от държавните горски предприятия
С богато разнообразие от продукти за активен отдих на открито
Другата седмица откриват ловнорибарско и цветно изложение в Пловдив
Задържани са 25 дребни и 2 едри преживни животни на румънската граница
В Ихтиманско разкриха масово клане на контрабандно внесен добитък
Указания на БАБХ за действия на стопаните при смърт на животно
Свързани материали
Виж
Очаквания към администрацията
Консервационното земеделие – ключовата промяна в Кампания 2026
Върху тях се гради конкурентното и екологично отговорно производство
МЗХ съдейства за прилагане на научните достижения за опазване на почвите
Държавите ще я приложат до три години
При 60% деградирали почви, ЕС въвежда директива за здравето им
МОСВ
Мониторинг на почвите показва замърсяване под 58 склада за пестициди
За начинаещите
Лавандулата – надежда и грижа за стопаните
Климатичните промени налагат спешна мобилизация за опазване на полезащитните горски пояси в Добруджа
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини