Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
14.05.2018 г.

Как да отглеждате домати на „сух режим“ по метода на Казарин

Практика
Как да отглеждате домати на „сух режим“ по метода на Казарин

sinor

Казарин предлага метод за отглеждане на домати без поливане, който дава отличен добив и може да се използва прорасъл разсад, който не може да бъде реанимиран. Синор.БГ ще ви представи принципа на отглеждане на разсад без поливане. Всеки самоуважаващ себе си градинар смята, че е длъжен поне един път седмично да полива растенията. Това е първата грешка, защото по този начин лишаваме растенията от стимул за първоначално развитие на корена.

Отсъствието на плодове позволява на стъблото и листата да получат необходимите хранителни вещества от почвата и водата. Самото образуване на плодове дава тласък на развитие на кореновата система, което има много негативен ефект върху бъдещата реколта, защото в този период растенията харчат всичките си сили  да развиват кореновата система.

Липсата на поливане е сигнал и стимул за корените. В този случай те трябва да  търсят и извличат вода самостоятелно, дори преди началото на периода на плододаване.

По този начин корените стават по-мощни, което означава, че те могат да осигурят необходимите  хранителни вещества за растенията, когато встъпят в период на плододаване.

Как правилно да засадим доматите, за да растат без поливане?

При засаждане на разсада /без почвена кома/ се приготвя гъста глинена каша, в която се потапят корените и половината стъбло. Така се осигурява здрава връзка с почвата.

При засаждането трябва да се съблюдават следните условия:

- всички долни листа на доматите трябва да се отстранят;

– изкопават се ямки на разстояние 25-30 см и дълбочина не по-голяма от половината стъбло на растението;

– ямките се запълват със смес от компост и угнил оборски тор /може да се пропусне внасянето на оборски тор с цел да се избегне пренаторяване/;

– добавя се пепел / не повече от 2 шепи/ и се смесва;

– добавят се по 2 г калиев перманганат /може да се замени с железен сулфат/ на 10 л вода и всяка ямка се полее с около 5 л.

Пристъпва се към  засаждане - разсадът се поставя хоризонтално, като връхчетата трябва да са ориентирани на север. Корените и част от стъблото се засипват с малко количество пръст, не повече от 3-5 см. Трябва да се внимава растенията да останат на не по-голяма дълбочина от 5 см от повърхността на земята, защото в противен случай ще се получи обратен ефект.

Горната част на стъблото се привързва вертикално към предварително подготвени колчета и се поливат с 5 л вода на всяко растение.

Растенията се запазват свежи и при доста високи температури  не повяхват от силното слънце. Не бива да се създава тревога, ако след известно време, а именно,  когато земята в ямките позасъхне и листата започват да повяхват. Именно в този период започва активното развитие на кореновата система и много скоро ще бъдат жизнени и здрави.

По този метод могат да се отглеждат домати на абсолютно всякаква  почва. Трябва да се има предвид само един нюанс: в оранжериите, където почвата е преимуществено влажна, се изисква да се подържа култура на поливане, но не бива да бъде по-често от веднъж месечно.

Главното, което трябва да се запомни, е това, че  получаването на живителна влага за растенията е нужно в процеса на плододаване.

Методът е проверен и работи. Безусловно, има много други начини за получаване на високи добиви, но си заслужава да се опита.

Как да отглеждате домати на „сух режим“ по метода на Казарин
61450
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Оранжерийната белокрилка е опасен вредител
Рекордна продукция от дини и домати през 2024
Чери домати от Италия са причинили епидемията от салмонела в ЕС
Практика
Отглеждането на домати и краставици в съседство е възможно, но трудоемко
Домати, мариновани с босилек
Продукцията е върната на собственика, тече досъдебно производство
Разкриха кражба на 230 кила домати от зеленчукова градина в Кюстендилско
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини