Начало » Новини » Страната
31.05.2019 г.

Содата за хляб като неоценим продукт срещу болести и вредители

Огромно приложение
Содата за хляб като неоценим продукт срещу болести и вредители

sinor

Содата бикарбонат или сода за хляб, както по-често я наричаме, е слаба основа, което я я прави безопасна за приложение на всички етапи на развитие на растенията – от обработка на семената до последните фази  на плододаване. Използва се в борбата с различни болести и като инсектицид, затова е от полза в градината.

Правила при изготвяне и използване на работния разтвор

1. Соденият разтвор не трябва да се приготвя в метални съдове – добре е да се използват стъклени, порцеланови или пластмасови, за да не се провокират нежелани реакции.

2. Добре е към разтвора да се добави малко количество сапун.

3. Температурата на водата за приготвяне на содения разтвор трябва да бъде не по-висока от 52 градуса по Целзий, защото содата се разпада и губи качества.

4. Соденият разтвор трябва да се използва в рамките на 3 часа след приготвянето му, защото при продължителен престой губи полезните свойствата.

5. Важно е да се спазват дозировките, защото предозирането може да доведе до отрицателно влияние върху растенията.

Соден разтвор в борбата с вредителите

Въшките и листогризещите гъсеници по дърветата ще бъдат сериозно обезпокоени, ако ги напръскаме със соден разтвор – 4-5 супени лъжици на 10 литра вода. При появата на тези опасни вредители короните на дърветата трябва обилно да се омокрят, като процедурата се повтаря след 3-4 дни.

Зелевата гъсеница ще изчезне много бързо след обработка на листата със сух соден прах, а също и след пръскане с разтвор.

Силен ефект има соденият прах при съприкосновение с голите охлюви, защото разяжда нежните им тела. Нужно е да се напудрят със сода местата на концентрация на вредителите или блестящите следи, които оставят след преминаване. Като профилактична мярка със сода може да се поръси периферията на лехите.

Содата е успешно средство за борба с теления червей на картофения участък. За целта е нужно при засаждане на картофите във всяка ямка да се постави по една супена лъжица сода и да се смеси добре с пръстта. Производителите твърдят, че даже при голямо съсредоточаване на сериозния вредител на третата година при използване на сода напълно изчезва.

Содата е много силно средство в борбата с мравките. Може да се пръска и със соден разтвор, но е достатъчо само да се посипе суха сода около местата на струпване и веднага започват панически да бягат от местообиталищата.

Ягодите и малините се нападат от дългонос бръмбар (хоботник), чиито личинки унищожават завръзите още в самото начало на развитието им. За да се защитят храстите от действията на този вредител, е необходимо да се пръскат 2-3 пъти в интервал от 4-5 дни, когато растенията залагат бутоните. Концентрацията е 2 супени лъжици на 10 л вода.

Сода в борбата с болестите

Содата е прекрасна алтернатива на фунгицидите срещу брашнестата мана по малината, къпината, френското и цариградско грозде. Разтварят се 4 супени лъжици сода в 10 л вода и се пръска вечер в интервал от 1 седмица.

Това средство може да се използва и срещу брашнестата мана по зеленчуците – краставици, тикви, тиквички и др. Важно отличително качество е, че може да се пръска и в период на плододаване.

Сода за гроздето – могат „да се убият два заека наведнъж“, като предпазва стъблата от брашнеста мана, а гроздето от сиво гниене. Пръска се профилактично през интервал от 10-14 дни ( 4 суп л на 10 л вода). Обработката със сода благоприятства повишаването на захарността на гроздето.

Фитофторозата при доматите е сериозно заболяване и профилактичното пръскане със сода се оказва ефективно лечение, ако няколко седмици след засаждането на постоянно място се пръска със соден разтвор през 7-10 дни. Работният разтвор се приготвя в концентрация – 3 супени лъжици на 10 л вода. Содата не само предпазва доматите от фитофторозата, но и повишава захарността им.

Ранно пожълтяване на краставиците – за възстановяване на растенията и удължаване на плододаването се използва работен разтвор от 1 супена лъжица сода на 10 л вода. За целта се поливат растенията на корен, като се налива на всяко по 0,5 л, след предварително поливане.

Содата е добър помощник при обеззаразяване на семената, за разкисляване на почвата, за борба с плевелите, за проверка на киселинността и др.

Содата за хляб като неоценим продукт срещу болести и вредители
295717
 

Последни материали
Виж
След като още толкова бяха внесени при мито от 5 на сто само за 6 седмици
Турция въведе безмитна квота от 1 милион тона за внос на царевица
Посетителите ще могат да опитат магарешко и кобилешко сирене
Във Враца за пръв път честват празник на родното сирене и млечни продукти
В язовир във Варненско заловиха нарушител при изваждането на хрилни мрежи
Извадиха поредните 550 метра бракониерски мрежи от бургаско езеро
Техни колеги обаче се отказаха заради субсидията за качествени плодове
Над 600 овощари от Кюстендилско искат обезщетение за измръзнала реколта
За нарушения при съхранение и за продукти без документи за произход
Спряха дейността на 2 обекта в София за търговия с храни на едро
С близо 39 млн. лв. се увеличава бюджетът за екоинвестиции по подмярка 4.2
Свързани материали
Виж
Използване на водородния пероксид като безопасен фунгицид
Как да използваме содата и дървесната пепел в борбата с вредителите?
Как да запазите градината си чиста и в същото време да решите много от проблемите си
Как да ползвате сода в градината: 3 рецепти за пестеливи градинари
Пролетно
Обработете арпаджика със сода преди засаждане
Екологично
Домашни био „фунгициди” предпазват всичко – от доматите до ябълките
Собственичка на ферма „Мерата“ в ломското село Ковачица
Стефка Боева: Не е химера фермерите да се обединим в производството на качествено телешко месо за пазара
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини