Методът се основава на рационалното използване на естествения потенциал на растенията. Доматите имат отлична естествена способност да произвеждат допълнителни корени почти по цялата дължина на стъблото. Тези коренови зачатъци се наблюдават още от ранна възраст на растенията като светли и леко издути петънца, а тяхното стимулиране води до разрастване на кореновата система.
Методът е описан и предложен през 80-те години на миналия век от Маслов, който стига до заключението, че за формирането и изхранването на голям брой плодове растенията се нуждаят от мощна коренова система.
Две технологии за отглеждане на домати по метода на Маслов
Технология 1. Това е нова технология за засаждане на растенията, която не е традиционно вертикалната, а хоризонтална. Разсадът се поставя хоризонтално в предварително подготвена бразда с дълбочина 10-12 см. Тя се напоява с вода и се поставя оголеното стъбло (листата се отрязват внимателно на 1/2 до 2/3 от дължината) на дъното. Отгоре се покрива със слой почва, като цялата закрита част ще участва в коренообразуването. Важно е да се спази още едно правило при засаждане – ориентиране на растенията, като върховете са насочени на юг, което ще им помогне при растежа да се изправят сами. Внасянето на допълнително количество хранителни вещества е задължително – хумус и комплексен тор, защото са добри стимулатори за кореновата система.
Технология 2. Тази технология се основава на образуване на нови корени на страничните стъбла (колтуци), които не се отстраняват. Разбира се не е нужно да се запазят всички, а само най-долните. Нарича се „отглеждане на три стъбла“. На колтуците трябва да се даде достатъчно време да израснат, а след това се подхожда както при първата технология. Премахват се листата на страничните стъбла и се огъват максимално към повърхността на земята (в началото може да се използва тел или друго средство за закрепване) и се покриват със слой пръст с дебелина 10-12 см. При допира със земята те много бързо се вкореняват и плодовете се появяват няколко седмици след тези на основния храст.
Двете технологии могат да се съчетаят, като най-напред доматите се засаждат хоризонтално, а след това страничните разклонения се подвеждат и се вкореняват. Доматите, отглеждани по метода на Маслов обичат колтучене, а отглеждането по втората технология изисква отстояние на растенията 1 м. Останалите грижи за растенията са по обичайния начин.
Предимства и недостатъци на метода Маслов
Очевидното предимство е използването на малки количества посадъчен материал и удължаване времето на плододаване. При високораслите сортове домати технологията „отглеждане на три стъбла“ е оптимален вариант. При източване на разсада е благоприятно хоризонталното засаждане.
Методът не е подходящ за нискораслите сортове домати. При хоризонталното засаждане се забавя плододаването, дължащо се на премахване на голяма част от листата, което забавя развитието на растенията.
Методът е преминал сериозни практически изпитания и се счита за един от най-ефективните.