Разсадът с домати, растящ на плодородна почва, не се нуждае от допълнително наторяване до засаждането му на потоянно място. Това се отнася основно за отглеждането му в балансиран субстрат, наситен с подходящата хранителна среда. Когато се използва обикновена градинска пръст, подхранването се базира на външния вид и състоянието на растенията. Важно е не толкова своевременното компенсиране на хранителния дефицит, колкото предпазване от излишни количества. „Прехранването“ на младите растения може да има по-пагубни последствия пред дефицита на хранителни вещества.
Не винаги дефицитът на микроелементи е следствие от недостатъчното им съдържание в почвата. Някои хранителни елементи не се усвояват от корените на растенията поради неподходящи температурни условия, прекалено алкална реакция на почвата или излишък в нея на други вещества. Например, усвояването на желязото при доматите може да се затруднява от прекалено дълъг светъл ден, затова доосветяването на разсада трябва да бъде умерено.
Излишното подхранване на разсада с домати се счита за по-голям проблем от недохранването, защото реанимирането е много по-сложно и вероятността от пълно възстановяване е малка. Другият проблем е в това, че пренаторяването не само влияе пагубно на младите растения, но пречи за усвояването на други елементи.
Симптоми, че сме сложили повече тор от необходимото
Определянето на признаците на излишък или дефицит на хранителни елементи не е много лесно, защото някои признаци съвпадат и не всички се появяват едновременно. Предвид това, при подозрения за излишък на някои елементи, разсадът трябва да се полее обилно с вода, като се остави да се оттече, за да измие ненужното от почвата.
При пренаторяване се наблюдават следните признаци:
1. Азот – излишъкът е съпроводен със силно израстване на зелените части. Стъблата са мощни, листата едри и с наситено тъмнозелен цвят. Провокира недостиг на манган, бор и цинк.
2. Фосфор – листата пожълтяват, покриват се с некротични петна и падат. При излишък на фосфор растенията не могат да усвояват калций, мед, бор и цинк.
3. Калий – разсадът забавя развитието си, листата изсветляват. Възможна е появата на множество петна с по-тъмни или по-светли отенъци на зелено. Провокира недостиг на азот, манган, магнезий и цинк.
4. Калций – листата пожълтяват между жилките. Появяват се бледи, често мокри петна, растенията развиват некроза. Забавя се усвояването на калий, фосфор, желязо, магнезий и бор.
5. Желязо – невъзможно е по външни признаци да се разграничат излишък и недостиг на желязо. Излишъкът препятства усвояването от почвата на манган.
6. Бор – листата се покриват с кръгли петна, чиято повърхност започва да засъхва. Връхните листа свиват краищата си по направление на главната жилка.
7. магнезий – листата по върховете се свиват и деформират, а в основата потъмняват и засъхват.
8. Манган – листата избледняват между жилките, на ниско разположените се образуват тъмни и светли петна, а по върховите се деформират.
9. Цинк – между жилките листата потъмняват и добиват тъмно червен отенък, а обратната им страна става тъмновиолетова, краят на листата се свива надолу.
10. По всички листа се появяват кафяви петна.
Способи за реанимация при пренаторяване
Единствена действена мярка при излишък на азот, калий и манган е пресаждането в нова пръст. При излишък на бор – обилно поливане.
Фосфор – пръскане с 0,1%-ен разтвор на борна киселина. В интервал от 7 дни може да се повтори два пъти.
Калций – обилно поливане с подкиселена вода. Коренно подхранване с калиев сулфат и пръскане с 0,1% борна киселина.
Желязо – пръскане с бледо розов разтвор на калиев перманганат.
Магнезий – подхранване с карбамид или калиев сулфат.
Цинк – подхранване със суперфосфат.
Обилно поливане и подмяна на почвата са действени във всички случаи на пренаторяване.
Разсадът домати и неговите капризи – по-добре недостиг, отколкото излишък на хранителни вещества.