Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
10.05.2019 г.

Обработка на почвата след наводнение

Готови за реакция при бедствия
Обработка на почвата след наводнение

Ако сте от земеделските производители, чийто земи са били наводнени, сте наясно за предизвикателството да подготвите почвата за ново засаждане и да се преборите с последствията от придошлите води.

Поведението зависи от дълбочината на пясъчните наноси, които са дошли с водата и покриват земята. Според Махди Ал-Каиси, професор по агрономия и специалист по почви и води в Държавния университет на Айова, САЩ, пясъкът може да бъде разчистен и изнесен от терена, да се смеси с почвата или пък да се наложи нивата да бъде оставена за известно време, пише онлайн изданието agriculture.com.

Пясък с дълбочина от няколко сантиметра (4-9 см) може да се включи в почвата при нормалните полеви операции.

При дебелина на пясъчния слой от около и малко над 10 см е необходимо да се проведе дълбока оран и плугът да работи на дълбочина, която е два пъти по-голяма от дълбочината на пясъка.

При по-голяма дълбочина на пясъчния слой – 20-40 см, може да се предприемат няколко неща. Възможно е там, където има по-големи пясъчни наноси, пясъкът да се разпръсне на онези части от терена с по-малки наноси, а след това да се включи специално оборудване за дълбока обработка на почвата.

Не се препоръчва преместването на пясъка в ерозиралите участъци на терена, ако няма подходящ почвен слой, който да го покрие. В случай на силна ерозия е необходимо да се използва горният почвен слой от околните полета, с който да се запълнят засегнатите площи.

При по-голяма дебелина на пясъчните наноси ще се наложи да направите оценка на разходите за отстраняването му.

Ако ще включвате пясъчните наноси в почвата, ще трябва да се уверите, че е добре инкорпориран и разпределен из терена, за да се избегне създаването на песъчливи зони и промяна на текстурата на почвата. Това може да се окаже проблем за новозасадените растения.

След закона за земята се очертава провал и с мерките срещу градушките

Ал Каиси обяснява: „Когато променяте структурата на почвата, това ще промени много свойства: капацитета за задържане на вода и водопропускливостта. Също така получавате промени в рН на почвата и всички други наличности на хранителни вещества“.

При дълбоки пясъчни наноси по-доброто решение винаги е извозването, което е скъпо, но няма друг вариант, ако искате да ползвате земята си максимално бързо. Внимателно с техниката обаче – съществува риск от създаване на коловози и уплътняване заради натиска от тежките машини! Затова определете една пътна лента, за да ограничите щетите в полето.

Вместо извозване на пясъка може да помислите и за издигането на своеобразна дига. Ще жертвате няколко метра, но това може да намали щетите при бъдещо наводнение.

Ако няма да ползвате терена, оставянето му може да компрометира биологията на почвената система, което ще доведе до повече предизвикателства на следващата година. Поради тази причина е най-добре да се засади покривна култура, а не за добив, но да се поддържа коренова система. Покривната култура ще подмлади микробната общност, която насърчава циркулацията на хранителни вещества в здравата, продуктивна почва.

Унищожените от наводнения растения следва също да бъдат обработени и изнесени, след което унищожени при подходящи условия.

Обработка на почвата след наводнение
13899
 

Последни материали
Виж
22 013 стопани получиха близо 102 млн. лв. по интервенцията за необлагодетелстваните райони
Някогашното поливане от Дунав няма да се върне
Г. Тахов: За напояването няма ПМС, няма бюджет, няма финансиране от началото на годината
Акция на МЗХ и Югозападно държавно предприятие
2 дка опожарени територии в землището на село Микрево бяха залесени с 1000 фиданки от космат дъб и черен бор
В навечерието на Цветница
Ямбол кани на фермерско-занаятчийско изложение в събота
Разследват отравяне на египетски лешояд в региона на Източни Родопи
Свински шницели паприка
Свързани материали
Виж
Изправени сме пред все по-големи проблеми с водата
Причини за опустошителните валежи в Испания
Австрия затвори Дунав за корабоплаване
За да получат средств за възстановяване от потопа през 2022 година
Кметове от наводнените села в Карловско готвят блокада на възлови пътища
Азия се затопля по-бързо от средното за света
Азия е най-засегнатия континет от промените в климата
Земеделските стопани, пострадали от природни бедствия и подали заявления до 26 септември, ще получат подпомагане до 3 работни дни
Има опасения за изоставяне на селскостопанските дейности в традиционни региони
Наводненията досъсипаха гръцките фермери след жегите и пожарите
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини