„Три-четири месеца изминаха от началото на годината. Останаха още 8. Няма ПМС, няма бюджет, няма финансиране.“ Това каза земеделският министър Георги Тахов при изслушване днес в парламентарната земеделска комисия, която обсъждаше проблемите с напояването.
„Искаме да проектираме още над 40 напоителни съоръжения и да възстановим други 20. Искаме да възстановим помпените станции, които имат проектна готовност, а също да изземем наносите в над 50 язовира, за да увеличим обемите им“, изреди министърът. И обобщи „Имаме големи амбиции, но ...“
Земеделският министър съобщи още, че с европейски средства до момента са възстановени участъци в главни напоителни канали и други съоръжения, които 60 години не са били ремонтирани и реконструирани. Системата е остаряла и неефективна, но с изпълнения на проекти по мярка 4.3 от ПРСР загубите на вода са намалени. С очакваното национално съфинансиране още 40 напоителни съоръжения ще бъдат рехабилитирани до края на тази година. Министърът допълни, че се очаква „Напоителни системи“ да се сдобият с необходими за дейността им машини, каквито нямат.
В заседанието на земеделската комисия участваха още зам.-министърът на МОСВ Атанас Костадинов, зам.-министърът на енергетиката Георги Самандов, зам.-министърът на земеделието Иван Капитанов, Снежана Динева, шеф на „Напоителни системи“ и експерти. Срещата в парламента бе по инициатива на Българската аграрна камара (БАК), представена от съпредседателите Илия Проданов, Цветан Цеков и Симеон Караколев, а в нея се включиха също така браншовици и земеделски стопани. Да припомним, че заседанието на аграрната комисия в парламента бе отлагано три пъти – от 20 март досега, като междувременно БАК успя да привлече миналата седмица вниманието на премиера Росен Желязков, с когото се в присъствието на хора от важните държавни ведомства, които отговарят малко или повече за осигуряване на вода за земеделието.
Въпреки липсата на средства, министър Тахов каза, че тази година се очаква да има нормален поливен сезон с изпълнение на заявените от производителите количества. Изпускането на вода от яз. Белмекен е спряно след срещата при премиера, а от яз. Батак е намалено от 15 на 8 милиона кубика. От началото на април водният приток в яз. Белмекен е увеличен с 10 милиона кубика.
Същата констатация бе направена и от съпредседателя на БАК Илия Проданов, който в началото на заседанието представи исканията на камарата. Едно от тях беше да се осигури ползване на водите на река Дунав.
По повод напояването от река Дунав Атанас Костадинов обясни, че това изисква не само много средства, но и разрешението на международна комисия, която следи управлението на водите на Дунав. Някога при тази река имахме колосални съоръжения и я ползвахме за питейно-битови цели и за напояване, каза той. За да се възстанови това са необходими десетки милиарди лева, каза Костадинов.
Според Снежана Динева през предстоящия напоителен сезон притесненията са при осигуряването на поливна вода за производтелите в областите Пловдив и Пазарджик. В последните дни обемът на яз. Пясъчник се е увеличил с 5 милиона куб. м. вода, като се очаква общо водният ресурс във водоема да се вдигне до 30 милиона кубика. До момента производителите от Пловдив са заявили вода за поливането на 50 хил. дка ориз и 40 хил. дка царевица. Стопаните от Пазарджик са поискали поливането на 41 хил. дка ориз и 20 хил. дка царевица. Тези количества ще бъдат осигурени, каза директорът на държавното дружество.
Една от важните теми в изслушването бе изграждането на помпена станция при яз. Пясъчник. Проектирането и строителството ще бъдат обявени в края на април, като ще се търси една фирма, която да изпълни и двата етапа. „Преминаваме през инженеринг за Пясъчник. Европейските фирми, които могат да доставят оборудване, са много малко. Водим разговори с тях. Твърде оптимистично ще е, ако кажа, че помпената станция ще бъде готова до края на поливния сезон на 2026 г.“, заяви Георги Тахов.
Депутат от ДПС-ДПС се обърна към хората от изпълнителната власт със заръката да не се допуска политическо влияние при изпълнението на целевите обекти на „Напоителни системи“ЕАД.