Начало » Важно за фермера » Гори и екология
10.04.2025 г.

Разследват отравяне на египетски лешояд в региона на Източни Родопи

Разследват отравяне на египетски лешояд в региона на Източни Родопи

На 8 април 2025 г. по време на редовния мониторинг на вида египетски лешояд в региона на Източни Родопи, който Българско дружество за защита на птиците (БДЗП) провежда, орнитолог на сдружението е посетил района, в който гнезди една от двойките на вида в близост до Момчилград.

Първоначално двойката е наблюдавана да лети над гнездото, след което птиците са се спуснали и кацнали в пасище в близост. След няколко минути женската птица (маркирана с GPS предавател) е започнала да се храни с парче месо. Още докато е наблюдавана и снимана, са забелязани първите симптоми на натравянето - птицата е започнала да издължава шия, приседнала е леко назад и от устата ѝ е започнала да капе пяна. Експертът от БДЗП е достигнал птицата и опитал да ѝ предостави спешна помощ, но женският египетски лешояд е загинал за минути в ръцете му. Мъжкият екземпляр е излетял, като орнитологът не е успял да стане свидетел дали и той се е хранил от отровната примамка. Всичко се случва в рамките на 10-15 минути, което демонстрира изключителната бързина, с която действат отровните примамки.  

Неправителствената организация незабавно предприема необходимите действия по протокол (съгласно Национален план за действие за борба срещу незаконното използване на отрови в дивата природа  2021 – 2030 г., утвърден със Заповед № РД-795/02.08.2021 г. на министъра на околната среда и водите, Приложение № 8.3. Протокол за действие при установяване на незаконно използване на отрови) – подаден е сигнал до Единния европейски номер за спешни повиквания 112 и е сигнализиран сектор „Престъпления против околната среда и дивата природа“ към Главна дирекция „Национална полиция“ (ГДНП) на МВР.  

На терен пристига и екипът на БДЗП за борба с отровите, състоящ се от двама орнитолози и две обучени кучета за търсене и намиране на отровни примамки и отровени животни в природата (Барс и Буда). След обстойно претърсване на района е намерен и вторият лешояд, паднал на 50-60 м сред храстите, отровен, но все още с признаци на живот. Районът е претърсен с кучетата за допълнителни отровни примамки, за да се предотвратят нови щети. От ветеринар от Момчилград е оказана първа помощ на все още живия египетски лешояд, поставена е и инжекция с атропин, който действа като противоотрова. Екземплярът е транспортиран до Спасителния център за диви животни – Зелени Балкани, в Стара Загора, където в момента е подложен на активно лечение за оцеляване и възстановяване. Едновременно с това екипът е успял да открие и всички отровни примамки.

Извършени са всички действия, които да подпомогнат разследването. Ветеринарно-медицинската експертиза е назначена от разследващи полицаи от РУ - Момчилград, като на терен пробите са взети от екип ветеринари от Тракийския университет. По случая са съдействали и еколозите на Община Момчилград, която е поела отговорност за почистването на терена.

Това е пореден тежък инцидент на отравяне на защитен вид. Египетският лешояд (Neophron percnopterus Linnaeus), наричан още малък лешояд, белогазица, стръвняк, каняк, е вид от Семейство Ястребови (Accipitridae). В България е защитен вид  съгласно Закона за биологичното разнообразие. За унищожаване на вида се прилагат разпоредбите на Наказателния кодекс. Видът е включен и в Червената книга на страната.

Един от основните отрицателно действащи фактори за вида е използване на отрови в селското стопанство, както и незаконни отровни примамки за едри хищници. МОСВ подкрепя подготвените промени в Наказателния кодекс във връзка с неотдавнашни случаи на жестокост над животни. Тези промени ще дадат възможност за увеличаване на максималните ефективни наказания и за използването на специални разузнавателни средства (СРС), които са допустими единствено в ограничен кръг от случаи, в т.ч. при разследване на тежки умишлени престъпления, отчитайки и трудностите при установяване и разследване на престъпленията с ползване на отрови в природата. 

За опазването на египетския лешояд в България са положени дългогодишни усилия и е вложен финансов ресурс. В миналото видът е разпространен из цялата страна, като постепенно намалява или изчезва от традиционните региони (ПП "Сините камъни", региона на Странджа, района между яз. "Студен кладенец" и яз. "Ивайловград", региона на Врачанската планина, Русенското Поломие - Ломовете). Към 2005 г. общата численост в България е 60–75 двойки. В момента в страната са налични 36 заети територии от вида (2 от единични птици и 34 от двойки, т.е. 70 възрастни екземпляри). През последните 20 години с вида египетски лешояд се работи активно - предимно чрез изпълнение на дейности по LIFE проекти от страна на неправителствени организации, като се осигурява изолиране на рискови електропроводи, подхранване (извършва се подхранване на голям процент от двойките чрез площадки за подхранване, като това не предотвратява възможността за поемане на отровни примамки от екземплярите извън площадките), охрана на гнезда, размножителна програма и освобождаване  на птици, внесени от зоопаркове в Европа. До 2024 г. са освободени общо 40 екземпляра в природата, шест от които са освободени само през 2024 г.

Разследват отравяне на египетски лешояд в региона на Източни Родопи
1589
 

Последни материали
Виж
58 000 тона рапица пристигна във Варна
Царевицата и слънчогледовото масло са осигурили най-много приходи
Украйна изнесе селскостопанска продукция за над 2 милиарда долара през март
Увеличава се делът на биологичните и тези от свободни кокошки
Производството на яйца в Германия нарасна с над 4 на сто през 2024 година
България е сред страните с най-голям принос за спада през януари и февруари
Преработката на маслодайни култури в ЕС намаля до 3-годишно дъно
Партньорите на БАСФ залагат на сдружаването и иновациите в земеделието
В рамките на Sofia Spring Fest
Близо 20 родни земеделски производители ще предлагат продукцията си в сърцето на София до 7 май
Свързани материали
Виж
Прогнозата е за 15 отровени екземпляра
Нов случай на умишлено отравяне на белоглави лешояди е установен до Симитли
Подпомагане
ЕС отпусна над 380 млн. евро за 133 екопроекта, три от тях са за България По програма LIFE
Биоразнообразие и енергийна ефективност
Български проекти ще бъдат финансирани по екопрограмата LIFE
Образувано досъдебно производство за унищожаване на три Белоглави лешояда
Четири бебета-лешоядчета се излюпиха в парк Врачански Балкан
Десет двойки лешояди очакват поколения в ПП „Врачански Балкан“
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини