След лятото с високи температури и масови пожари рекордните валежи оставиха голяма част от централна Гърция под вода, наводнявайки къщи и ферми и разделяйки страната на две, констатират от елекронното издание Fruitnet. През август цените на плодовете скочиха след най-горещия юли в Гърция от 50 години, като дори започнаха да конкурират тези на месните продукти. Положението се влоши рязко след масовите пожари, включително най-големият за цялата история на Гърция в района на Еврос, а после дойдоха проливните дъждове. В село Загора на 5 септември бурята „Даниел” изля зашеметяващите 754 милиметра дъжд за 18 часа – доста над средните 585 милиметра, падащи за цяла година в Лондон, столицата на Великобритания.
„Големият пожар в североизточна Гърция близо до границата с Турция не засегна пряко фермерите, но последвалите наводнения предизвикаха изключително сериозни проблеми. Три реки се разляха и разделиха страната на 2 части. Пътят от Солун до Атина е затворен, а много ферми се превърнаха в езера. Цели села са залети от водата и хората не могат да се приберат вкъщи. Закараха ги другаде и никой не знае ще успеят ли да се върнат. Вероятно на страната ще се наложи да промени стратегиите си за тези райони. Най-вероятно някои от местата ще трябва да бъдат изоставени както за селскостопански цели, така и за живеене”, обяснява фермерът Йоргос Калицис.
Той преценява, че тъй като по-голямата част от производството на плодове в Гърция се намира на север, износителите ще могат да продължат без проблем да ги доставят в Европейския съюз. На онези, които снабдяват Атина обаче, ще се наложи да заобикалят през западните части на Гърция, ако превозват по суша.
Калицис смята, че икономическите щети от наводненията вече надхвърлят милиард евро, но последиците на практика не могат да бъдат оценени количествено. „Разбира се, Европейският съюз ще помогне, има пари за тази цел, но трябва време, за да бъдат предприети необходимите мерки”, разсъждава той.
Според Андонис Йоанидис от компанията Zeus Kiwi около 7% от общото производство на плодове и зеленчуци в Гърция се пада на пострадалите райони, но при ябълките и крушите делът достига 30%. Регионът е значим и за производството на домати за преработка.
Лозарските райони в долините и предпланините на Олимп също пострадаха от прекомерните валежи, но успяха да избегнат наводненията, опустошили равнините на Тесалия. Лозарите обаче се опасяват, че дъждовете може да продължат.