През 2023 г. Азия остава регионът в света, който е най-засегнат от бедствия, свързани с промените в климата. Според нов доклад на Световната метеорологична организация (СМО) наводненията и бурите са причинили най-голям брой регистрирани жертви и икономически загуби, докато въздействието на горещите вълни е станало по-сериозно.
В доклада "Състоянието на климата в Азия през 2023 г." се подчертава ускоряването на основните показатели за изменението на климата, като например температурата на повърхността, отдръпването на ледниците и покачването на морското равнище, което ще има сериозни последици за обществата, икономиките и екосистемите в региона.
През 2023 г. температурата на морската повърхност в северозападната част на Тихия океан е била най-високата в историята. Дори в Северния ледовит океан се наблюдаваше морска гореща вълна.
Азия се затопля по-бързо от средното за света. Тенденцията на затопляне се е увеличила почти двойно от периода 1961-1990 г. насам.
"Заключенията на доклада са отрезвяващи. През 2023 г. много държави в региона преживяха най-горещата си година в историята, заедно с множество екстремни условия - от суши и горещини до наводнения и бури. Изменението на климата изостри честотата и тежестта на тези събития, като оказа дълбоко въздействие върху обществата, икономиките и, най-важното, върху човешкия живот и околната среда, в която живеем", заяви генералният секретар на СМО Селесте Сауло.
През 2023 г. в Азия са регистрирани общо 79 бедствия, свързани с хидрометеорологични опасности, според базата данни за извънредни събития. От тях над 80 % са свързани с наводнения и бури, с над 2 000 смъртни случая и девет милиона пряко засегнати хора. Въпреки нарастващите рискове за здравето, породени от екстремните горещини, често не се съобщава за смъртност, свързана с горещините.
"За пореден път през 2023 г. уязвимите държави бяха непропорционално засегнати. Например тропическият циклон Моча, най-силният циклон в Бенгалския залив през последното десетилетие, засегна Бангладеш и Мианмар. Ранното предупреждение и по-добрата подготвеност спасиха живота на хиляди хора", заяви Армида Салсиах Алишабана, изпълнителен секретар на Икономическата и социална комисия за Азия и Тихия океан (ESCAP), която си партнира в изготвянето на доклада.
Докладът, който е един от поредицата регионални доклади на СМО за състоянието на климата, беше публикуван по време на 80-ата сесия на Комисията в Банкок, Тайланд.