Подготовката на почвата за отглеждане на домати обикновено започва още през есента. Заедно с есенната обработка се внася хумус или прегорял оборски тор. Добре е да се познават основните характеристики на почвата и при необходимост да се направят необходимите корекции. За намаляване на киселинността е нужно да се внесе вар или доломитово брашно. Калцитът и дървесната пепел са по-леки разкислители.
Състоянието на почвата ще бъде определящо за количествата хранителни вещества и честотата на подхранване – ако на бедни песъчливи почви се налага внасяне на хранителни вещества на всеки 2-3 седмици, то това е съвършенно ненужно при отглеждане на чернозем.
Състоянието на растенията също подсказва какви мерки да се предприемат и дали са необходими. Ако растенията изостават в своето развитие, а листата избледняват – това е сигнал за недостиг на азот. Излишъкът се характеризира с много бърз растеж и пищна зеленина, но цветове и плодове почти няма. При недостиг на фосфор листата придобиват виолетов отенък, а при излишък – пожълтяват и опадат. Недостигът на калий води до засъхване на растенията, а при излишък листата се покриват с матови петна. При усукване на листата доматите се нуждаят от доза калий и азот, но фосфатите трябва да се изключат.
Първо подхранване на доматите
Първото подхранване на доматите се извършва 2-3 седмици след засаждане на открито. Растенията вече са се вкоренили, започнали са своето развитие и до голяма степен състоянието им ще подскаже от какво се нуждаят. На този стадий вариантите са различни – може да се използва азот ( в малки количества) в съчетание с фосфор и калий.
Вариант 1. На 10 л вода 0,5 л течен оборски тор и 1 супена лъжица комплексен тор NPK.
Вариант 2. На 10 л вода 0,5 л течен птичи тор, 1 супена лъжица суперфосфат, 1 чаена лъжица калиев сулфат.
Вариант 3. На 10 л вода 1 супена лъжица NPK.
Вариант 4. На 10 л вода 50 грама дървесна пепел, 30 грама суперфосфат, 0,3 грама борна киселина, 0,3 грама манганов сулфат.
Вариант 5. На 10 л вода 1 супена лъжица NPK, 0,5 чаена лъжица манганов сулфат, 0,5 чаена лъжица борна киселина.
Вариант 6. На 10 л вода 2 л билкова инфузия от коприва или глухарче.
Вариант 7. Във варел от 200 литра се поставят: 1 кофа (10 л) оборски тор, 2 лопати дървесна пепел, 2 килограма дрожди (мая), 3 литра суроватка, 4-5 кофи нарязана коприва. Престоява 7-10 дни.
Смесите се поливат се под всяко растение по 0,5 литра.
Последните два варианта са подходящи за биоземеделие.
Доматите се нуждаят от подхранване, но то трябва да бъде в границите на разумното. Ако прекалим с хранителните вещества, растенията ще ги погълнат жадно, но от това могат да пострадат сериозно качеството и количеството на плодовете.
Опитните специалисти казват, че по-добре да останат „недохранени“.