Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
07.05.2019 г.

Да засадим доматите

Подготовка и условия
Да засадим доматите

Ако не сте избързали да засадите разсада домати, подведени от топлото време през първата половина на април, краят на април и началото на май е подходящото време предвид и по-ниския риск от студове, които да увредят растенията.

Ето и някои тънкости и важни елементи, така че да се радвате на хубава градина с доматени насаждения и добра реколта.

Погрижете се за почвата. Тя трябва да е влажна, добре аерирана, с добра структура и богата на хранителни вещества. Препоръчително е засаждането на пикирания разсад да започне при температура на 10 см дълбочина от 14-15 градуса.

Изберете и мястото според предхождащите растения. Подходящи са растенията от семейство бобови, тикви, зеле и т.н. Неподходящи са картофите, пипера, патладжана.

Има различни схеми за засаждането на разсада. За високостеблените растения определете разстояние между редовете от 30-40 см, а между растенията в един ред – около 70-80 см. Ако прилагате лентова схема, разстоянието между лентите е около метър, между редовете в лентата – около 50 см, а между растенията – 20-30 см.

Садим домати в градината по учебник

Засадете растенията, които са здрави и не са прораснали. Изкопайте предварително браздите и посадъчните ямки. Старайте се да засадите растенията на същата дълбочина, на която са били в саксиите.

Внимавайте с изваждането на растенията от саксиите! Ако сте ги преполели преди засаждането, има риск от откъсване и нараняване на корените. Поливането преди да извадите растенията от саксиите е важно, но внимавайте да не е прекалено.

При засажданетоне оставяйте прекалено дълго стъбло. Покрийте с почва двете долни листа. Така ще засилите кореновата система в процеса на растеж на растенията.

След засаждането растенията се поливат. Първоначално може да се наложи ежедневно поливане. След това наблюдавайте растенията внимателно, за да прецените нуждите от вода.

Внимавайте и с торовете, за да не прегорите разсада. Ако е възможно, разсадете го в топло, но облачно време, за да го предпазите от силно слънце. Добре е мястото на доматите в градината да е избрано така, че растенията да имат известна сянка през част от деня.

Погрижете се и за поддържащата конструкция. Не закъснявайте да поставите колове или телове, може да нараните вече развитите корени при поставянето им.

Около 5 дни след засаждането напръскайте доматите с препарат срещу кафяви листни петна и картофена мана.

За да предотвратите появата на вредители, можете да използвате и естествени средства за защита. Насадете тагетис около растенията. Цветето отблъсква листни въшки, нематоди и други вредители.

Да засадим доматите
18273
 

Последни материали
Виж
Тенденцията към спад на поголовието свива предлагането и вдига цените
Испания увеличи приходите от износа на овце и кози през миналата година
Тунис също проведе успешна процедура за внос при спад на цените
И родната хлебна пшеница е сред вероятните победители на търга в Алжир
Какви са обичаите и поверията за най-тъжния ден за християните
На Разпети петък Христос става изкупителна жертва за човешките грехове
По данни на Евростат в България поевтиняват устойчиво от януари 2024 година
Яйцата в ЕС ускориха поскъпването през март на годишна база, но не и у нас
От БАБХ твърдят, че стриктно следят за проследимостта на продуктите
Нямат основание твърденията за подвеждане на потребителите с вносното агнешко
Агрометеорологична прогноза за периода 18-24 април 2025 година
Благоприятни топлинни условия ще осигурят умерено темпо на вегетация
Свързани материали
Виж
Спрямо февруари е 0,2%
Годишната инфлация през март пак е 4%, домати и пипер са поскъпнали с над 8 на сто
Актуални данни от МЗХ
През 2024 г. сме произвели 128 хиляди тона домати и само 114 хил. т картофи
Наръчник 2025 г. - обвързана подкрепа зеленчуци
Доказване на продажби и срокове при заявяване на обвързаната подкрепа за зеленчуци
Важни превантивни мерки за растителна защита на културните растения !
Оранжерийната белокрилка е опасен вредител
Рекордна продукция от дини и домати през 2024
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини