Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
09.10.2008 г.

Вредители се готвят да зимуват сред дърветата

Заразените клонки се изрязват, праскови, ябълки и круши се пръскат профилактично

Есен е и почти са обрани овошките. Но това съвсем не означава, че са свършили грижите за тях. Ако чак през пролетта решите да огледате дърветата, с голямо разочарование ще разберете, че много зарази за успели да презимуват и само са чакали топло време, за да плъзнат отново. Причинителите на съчмянката по костилковите, кафявото гниене, къдравостта по прасковата, струпясването по крушата и ябълката, бялата ръжда по черешата, щитоносните въшки, плодовите червеи, яйцата на акарите и листните въшки, щитчетата на ябълковия молец и много други вредители ще преживеят зимата. На повърхността на почвата и в нея обикновено зимуват листоминиращите молци, крушовата дървеница, лъжегъсениците на ябълковата и крушовата плодова оса.
За да не им дадете възможност напролет да възобновят вредната си дейност, вземайте мерки сега.

* След обиране на дърветата опадалите червиви и загнили плодове трябва да се съберат и унищожат. Да се свалят и изхвърлят останалите по дърветата мумифицирани завръзи, защото там “спи” заразата на кафявото гниене.
*Да се изрежат нападнатите от съчмянка, кафяво гниене, брашнеста мана леторасти и клонки, а същосчупените и засъхналите. Раните да се замажат с блажна боя. Старата напукана кора на стъблото и дебелите клони старателно да се остърже. Загиващите дървета точно сега трябва да се изкоренят. Всички изрязаните отпадъци се събират и изнесат от градината.
* Оранта също е много важна, с нея на дълбочина над 15 см се заравят в почвата окапалите листа и плодове. А в тях още се крият причинителите на струпясването по крушата и ябълката, на червените листни петна по сливата, бялата ръжда по черешата, миниращите молци. С дълбоката обработка се унищожават и голяма част от почвените неприятели.
* Изрязват се и всички гнезда на листогризещите гъсеници – бялата овощна пеперуда, златозадката, яйчните купчинки на гъботворката, яйчните пръстенчета на гъботворката.
* След остъргване на кората, преди трайното застудяване, стъблата на дърветата е добре да се напръскат с варно мляко или да се намажат с гасена вар. Така ниските температури ще са по-малко опасни.
* В по-топли дни може да започне и резитбата за прореждане и просветляване на короната.
* Срещу дивите зайци, особено в младите насаждения, обвийте стволовете с хартиени или полиетиленови отпадъци, напролет щом започване на вегетацията ще ги свалите, за да няма наранявания.
* Щом опадат 80% от листата на прасковите, обикновено в началото на ноември, напръскайте с 2% бордолезон разтвор. Това ще е първата предпазна мярка срещу къдравостта. След листопада с 2 % бордолезов разтвор да се третират и костилковите срещу съчмянката и кафявото гниене.
* Ябълковите и крушовите градини, в които през годината е имало силно нападение от струпясване, се третират дърветата и опадалите листа веднага след обиране на плодовете с 5 % разтвор от карбамид. След пълния листопад се пръскат само опадалите върху почвата листа.

Вредители се готвят да зимуват сред дърветата
10989
 

Последни материали
Виж
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Проверки
Проверка на БАБХ опровергава сигнал за вредни шоколади на пазара
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Свързани материали
Виж
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Проверки
Проверка на БАБХ опровергава сигнал за вредни шоколади на пазара
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини