През тази седмица Европейският парламент одобри закон, който забранява използването на територията на Европейския съюз на пластмасови изделия за еднократна употреба като чинии, прибори, сламки и клечки за уши. Общо 560 евродепутати гласуваха в подкрепа на споразумението с Европейската комисия и Съвета на ЕС при 35 гласували против и 28 въздържали се.
С новия закон до 2021 г. в ЕС ще бъдат забранени следните продукти:
- Прибори за еднократна употреба (вилици, ножове, лъжици и пръчици за хранене)
- Пластмасови чинии за еднократна употреба
- Пластмасови сламки
- Изработени от пластмаса клечки за уши
- Пластмасови дръжки за балони
- Оксоразградими пластмаси и съдове за храна, както и чашки, изработени от експандиран полистирен
Новото законодателство разширява и прилагането на принципа „замърсителят плаща“, увеличавайки отговорността на производителите на риболовните приспособения, като вече не рибарите, а производителите поемат разходите за събирането на изгубените в морето мрежи. Същата практика се възприема и по отношение на тютюна. Законът постановява още, че на етикетите на продаваните продукти задължително трябва да бъдат посочени отрицателните последици върху околната среда от изхвърлянето на пластмасови цигарени филтри на улицата, както и за други изделия като пластмасови чашки, мокри кърпички и хигиенни продукти.
Освен това държавите-членки на ЕС ще трябва да достигнат целта от 90% за събиране на пластмасови шишета до 2029 г., като пластмасовите шишета трябва да бъдат с поне 25% рециклирано съдържание до 2025 г. и 30% до 2030 г.
„Всеки ден се изпиват близо 2,5 милиарда напитки, една трета от които се продават в чашки за еднократна употреба. Това са хиляди тонове отпадъци, които не могат да бъдат рециклирани. Освен че намалява ефекта върху околната среда, забраната за изхвърлянето на подобни отпадъци създава възможности за иновации и стартиращи компании за нови продукти. Алтернативи имат и другите продукти – „ядливи” прибори или клечки за уши с дърво, а не пластмаса. Правилата и инвестициите са най-добрата предпоставка за по-добър живот на идващите поколения европейци“, коемтира българският евродепутат Момчил Неков.
Според изчисления на Европейската комисия над 80% от отпадъците по плажовете са от пластмаса. Посочените в забраната продукти обхващат 70% от всички морски отпадъци. Поради бавното си разграждане пластмасата се натрупва в моретата, океаните и плажовете в ЕС и по света. Пластмасови остатъци са открити в морските обитатели – тюлени, китове, морски костенурки и птици, в рибата и ракообразните, а следователно – и в хранителната верига на човека.