През февруари индексът на цените на храните в света, изчисляван от Организацията за земеделие и прехрана и отразяващ промените в цените на избрани зърнени култури, растителни масла, млечни и месни продукти, както и на захарта, се повиши с 1,7% спрямо януари, достигайки 167,5 пункта, става ясно от съобщение на агенцията към ООН. Показателят достигна 6-месечен връх, но отстъпва с 2,3% спрямо февруари 2018 г.
Подиндексът за зърнените култури отчита минимално повишение на месечна база до 169 пункта, но е вече с 4,8% над достигнатите стойности през февруари 2018 г. „От основните зърнени култури най-силно през февруари поскъпна царевицата главно заради повишаването в САЩ на котировките за износа, предизвикани от опасенията за липса на ритмичност в доставките”, отбелязват експертите на агенцията.
При растителните масла подиндексът се е повишил с 1,8% спрямо януари до 133,5 пункта, достигайки най-високата си стойност от октомври насам. „Ръстът на индекса отразява основно поскъпването на палмовото, соевото и слънчогледовото масло. Цената на палмовото масло се повишава за 3-ти пореден месец на фона на резкия сезонен спад в производството в основните износители, съчетано с устойчиво вътрешно търсене. По отношение на соевото и слънчогледовото масло най-голяма роля изигра свитото предлагане в световен мащаб”, се уточнява в съобщението.
Най-голямо е поскъпването на месечна база при млечните продути – с цели 5,6% до 192,4 пункта, макар все още да остава малко под нивото от февруари 2018 г. Всички млечни продукти в кошницата повишиха цените си, като водещи са обезмасленото и пълномасленото сухо мляко, сирената и маслото, а причината е в силното търсене за внос, най-вече на стоките от Океания.
При месните продукти увеличението на подиндекса е с 1,2% до 163,6 пункта, като отново движещата сила е силното търсене за внос на говеждо и свинско месо и ограниченото предлагане на говеждо от Нова Зеландия и на свинско от ЕС. При птичето и овчето месо обаче цените са се понижили на фона на насищането на пазара.
Подиндексът на захарта отчита през февруари повишение от 2,2% спрямо януари до малко над 184 пункта заради притесненията за перспективите за достатъчни количества за износ от основните държави-производителки, като те са особено силни за Бразилия и Индия.