Начало » Новини » Интервю
15.02.2017 г.

Деян Кирязов: Капковото напояване при царевицата даде пет пъти по-високи добиви миналото лято

Управител на Аквамат 2000

Деян Кирязов Снимка: sinor.bg

На теория всеки от агросектора знае колко съществено е напояването за царевицата, затова не откриваме топлата вода с твърдението за необходимостта от инвестиции в поливни системи. Изключителното безводие през миналото лято обаче се превърна в онази „сигнална лампа”, която трябва да светне за родните фермери, защото илюзията, че климатичните промени вечно ще подминават страната,  не работи в тяхна полза.

Нека припомним статистиката от 2016 г. – изключителното безводие, продължило цели 5-6 месеца в редица региони от страната, срина добивите от царевица и на места от декар бяха получени по 200-300 килограма.

На този фон дори 2015 г. се стори на стопаните плодородна, защото тогава все пак имаше подпочвена влага и фермерите получиха по 1 100 кг от дка, дори от неполивните площи.

Положението миналата година обаче наистина беше критично заради незапомнените суши. И точно на този фон изпъкна огромната разлика между добивите, получавани от неполивните и от поливни площи. Защото фермерите с капково напояване, които са торили според агротехническите мероприятия, получиха по 1 400-1 500 кг царевица от дка, като на места дори се е стигало до 1 800 кг от дка. На този фон 300-те килограма от неполивните ниви са направо катастрофални.

Така за първи път земеделците, инвестирали в капково напояване, се оказаха наистина печелившите, защото реколтите от техните полета бяха 4-5 пъти по-големи от добивите без поливки.

Примерите са от практиката на компанията за доставка и монтаж на поливни системи, от клиенти в цяката страна.

Освен пълен инженеринг на мобилните системи за капково напояване, „Аквамат 2000“ продава и отделните елементи от системата, като може да бъде направена и консултация във всеки един от трите офиса на фирмата в страта- София, Пловдив и Бургас.

Експертите в хидромелиоративните системи са тези, които ще насочат клиентите за правилната експлоатация на системата и постигане на максимална ефективност от нея. Основният проблем за фермерите е да намерят средства за изграждане на поливните системи. Затова и експертите съветват да ги изградят върху много по-малки площи, защото с получените високи добиви на практика ще компенсират размера на отглежданите полета.

Вместо върху 5000 декара без напояване вие може да положите капковото напояване върху 1000-2000 дка и да осигурите същите добиви, постигани без напояване.

„Ние гоним минимум по 6 до 8 литра вода на квадратен метър и ако фермерът полива с 3 до 4 литра, ние го съветваме да намали площта за напояване, защото е неразумно и няма да получи добрата реколта, която очаква”, обясни Деян Кирязов, управител на „Аквамат 2000”.

Цената на една система варира от 150 до 200 лева на декар, като всяка следваща година подмяната на лентовите капкови маркучи стува между 60 и 95 лева на декар. Някои от стопаните успяват да запазят тези маркучи за повторна употреба, но има и такива, които ги сменят. Обикновено тези маркучи се връщат на вторични суровини, като с тези средства фермерите покриват разходите си за полагане и събиране на лентовите маркучи.

Мобилните системи с лентовите маркучи, които правим, са инвестиция, която доста бързо се изплаща, посочва Кирязов. Дори при 25-30 стотинки цена на царевицата, както е през 2016 година, инвестицията се връща за две години. Ако цената падне под 20 стотинки за килограм, само от голямата разлика в добива фермерите имат сметка да инвестират в това напояване.

„Хората наистина започнаха да се осъзнават, защото практиката показва ефективността на поливките”, обясни още Кирязов. За подобни системи дори не е необходимо европейско финансиране, защото разходите на декар не са особено големи и подобна инвестиция бързо се изплаща, посочват още експертите.

Екатерина Стоилова

Деян Кирязов: Капковото напояване при царевицата даде пет пъти по-високи добиви миналото лято
24099
 

Последни материали
Виж
Седмичен доклад на Синор.БГ
Ако изтърпят следващата ОСП, през 2040 г. фермерите ще работят в рая
За първите 15 дни на юли в сравнение със същия период на юни
Износът на слънчогледово масло от Украйна е скочил с над 75 на сто
Насрочен е за 29 юли, документи се продават от 21 до 25 юли
Община Ямбол обяви търг за отдаване под наем на 37 земеделски имота
Полезни съвети
Защо вехнат листата на доматите и как да им помогнем?
При ечемика жътвата приключи с близо 700 килограма от декар
Средният добив от пшеницата в Добричко гони 650 килограма от декар
Тракторите обаче няма да блокират пътищата, за да не притесняват туристите
Гръцки фермери протестират за неизплатени обезщетения и присвоени техни субсидии
Свързани материали
Виж
Митото извън квотата е запазено на ниво от 130 на сто
Турция въведе квота за безмитен внос на 500 000 тона царевица до 31 юли
Закупени са 50 000 тона за средно около 250 долара за тон
Фуражната царевица поскъпна на търга за внос в Тунис
ДФЗ преведе над 21 млн. лева извънредно подпомагане на 8 869 фермери с царевица
Засята е и повече твърда пшеница за сметка на меката, рапицата и соята
Фермерите в САЩ разшириха площите с царевица и слънчоглед
Сушата обаче влошава състоянието на царевица точно преди опрашването
Жътвата на пшеницата и ечемика във Франция върви изпреварващо
Междуведомствена на група ще анализира последиците от вредата на сивия царевичен хоботник
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини