Начало » Новини » Коментари
11.02.2019 г.

Колко фермери могат да докарат месечен доход от 2 600 лева, колкото е заплатата на избрани чиновници в агроведомството

С парите на данъкоплатеца
Колко фермери могат да докарат месечен доход от 2 600 лева, колкото е заплатата на избрани чиновници в агроведомството

sinor

Ако фермерите се чудят защо някои чиновници в агроминистерството са вирнали глави и по никакъв начин не обръщат внимание на проблемите в един или друг сектор от селското стопанство, обяснението е твърде прозаично. За 10-те години, през които заплатите в администрацията уж не били вдигани, в агроведомството са спретнали много стройна система на толериране на определени чиновници, назначени по шуробаджанашка линия, на чието месечно възнаграждение би завидял всеки средно голям фермер в страната.

В резултат на което се е стигнало абсурдната ситуация обикновен държавен служител, назначен само преди година да бъде с по-висока заплата от началник отдел с 20-годишен стаж в агроведомството. Ето в какво се състои тази система. За една и съща позиция на държавен служител един експерт получава 1000 лева, друг - 1 800 лв., а трети стига до 2 600 лв. И тук изобщо не говорим за възнагражденията на по-високо стоящите.

Сиреч, с данъците на земеделските производители „непроизводителните“ чиновници до такава степен са издигнати в йерархията на добре платени експерти, че тези от върховете на агроминистерството, които са им дали тези заплати, дори не отчитат факта колко унизително малки са възнагражденията на експертите из страната, назначавани в земеделските служби на вечно изоставащите селски райони - с щатове от 400-500 лева. Тук изобщо не коментираме унизителните възнаграждения на селекционерите в системата на Селскостопанска академия.

Ще попитате защо обсъждаме тези диспропорции – основно заради така очакваното 10-процентно увеличение на заплатите в държавната администрация, което трябваше да тръгне от началото на годината. Да, вярно, че държавната администрация стоеше цели 10 години без актуализиране на заплатите, но през това време ни бяха обещавани толкова смели структурни реформи чрез съкращения, които да направят системата работеща, че дори не успяхме да попитаме защо останаха само на книга.

По този повод Синор.БГ зададе няколко основни въпроса на министерството на земеделието, които поне отчасти да осветлят картината за това кой каква заплата получава и дали има диспропорции в оценяването. До този момент обаче отговори не сме получили.

От неофициални източници разбираме, че от февруари 10-процентното увеличение на заплатите за първите два месеца от годината ще бъде изплатени със задна дата. Но как ще бъдат оценявани хората, на калпак ли ще стане увеличението – едва ли някой ще повдигне завесата.

В същото време фермерите все по-настойчиво започват да питат защо в администрацията не срещат кадърни и работоспособни чиновници, с които да намират разумни решения за своите проблеми. И защо през последните години от това министерство не е излязъл нито един перфектен нормативен документ, който да отразява правилно същността на дейността им. За справка ще припомним близо 5-годишната сага около създаването на Кодекса на земята, за който бяха изхарчени дори държавни пари за външни фирми, които би трябвало да си разбират от работата. Така се стигна до последния вариант на закон, който „извади от обувките“ всички браншови организации от земеделието. В резултат на което земеделците са решени този път те да бъдат основното ядро на бъдещото създаване на закон за земята, вместо да разчитат на марионетната администрация.

Производителите от сектор „Плодове и зеленчуци“ също са на ръба на протеста заради безконечните схеми за източване на европейски и български средства, извършвани не без участието на високоплатените чиновници.

В същото време от следващата година се готви ново 10-процентно вдигане на чиновническите заплати, защото колкото по-непрозрачно се формират възнагражденията в министерствата, толкова по-успешно се развива бюрократщината. Градена на принципа, че на гърба на бизнеса и данъкоплатеца и сто тояги са малко!

Колко фермери могат да докарат месечен доход от 2 600 лева, колкото е заплатата на избрани чиновници в агроведомството
37718
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
След изборите ФНСЗ е в стачна готовност
Искат по-високи заплати за експертите на терен в екоминистерството
Социални придобивки
„Ел Би Булгарикум“ подписа със синдикатите нов колективен трудов договор
Показателите на предприятието за юни и юли са най-добрите от 5 години
Пак вдигат заплатите в ЕлБи Булгарикум, модернизират базата във Видин
Заплатите в производството ще бъдат вдигнати с 10% от май
Директорът на „Ел Би Булгарикум“ представи оздравителен план на държавната компания
Анализ, приет от МС от януари 2024 г., за който се мълчи
До 89% варира разликата в заплатите на чиновници от централите на ДФЗ и БАБХ и подразделенията им в страната
Обяви
ДФЗ търси финансов експерт за определяне на месечните заплати
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини