Всички семена се нуждаят от определено количество влага, за да стартират процесите на набъбване, покълване и поникване. При недостатъчно количество влага в почвата семената най-често загиват. Как трябва да се подържа необходимата влажност, за да се постигнат оптимални резултати. Поливането до появата на растенията на повърхността е много отговорен етап.
Най-важното е, че почвата се полива преди посев, а не веднага след него.
Поливането след засяване на семената води до това, че семената заедно с водата потъват надълбоко в земята. Това значи, че дълбочината ще бъде по-голяма от допустимата (2-2,5 пъти диаметъра), достъпът на кислород ще бъде ограничен и те ще поникват значително по-дълго време, ако това изобщо се случи. Такива растения обикновено са много тънички , слаби, нездрави и във времето загиват.
С каква вода се полива
Почвата в контейнера за отглеждане на разсадите е необходимо да се полее преди засяване на семената, при което следва да се използва отстояла вода със стайна температура (22-24 градуса) . Ако периодът до появата на кълновете е по-дълъг, то тогава трябва да се помисли за съхраняване на влагата в почвата. За целта контейнерът се покрива с прозрачно полиетиленово фолио, като не се забравя редовно проветряване и овлажняване с помощта на пулверизатор. Покритията се задържат до появата на първите кълнове.
След появата на растенията и премахване на покритията поливането е желателно да се извършва с пулверизатор или малка лейка, за да се избегне уплътняване на почвата. Ако растенията са в отделни контейнери, препоръчително е поливането да се извършва чрез потапяне, като контейнерите се поставят в по-голям съд с вода, която трябва да стига не повече от 2 см от ръбовете им. Задържат се около 10-на минути и се отцеждат от водата.
Не бива да се забравя, че водата трябва да бъде с температура над 20 градуса.
Преполиването на младите растения може да стане причина за загниване на кореновата система и различни заболявания: сечене на разсада, кореново гниене и др.
Поливането трябва да става преди засяване и когато семената се сеят на открито. Освен потъването на по-голяма дълбочина и намаляване притока на кислород , съществува опасност от образуване на почвена кора, която затруднява поникването. Това е проблем и при по-едри семена като боб, грах и др.
Семената, които поникват по-бавно – моркови, магданоз, целина е най-добре да се сеят върху добре навлажнена почва лентово, на повдигнати лехи или в малки каналчета, като се полива между тях, когато е наложително.
Тези начини на засяване са приложими и за семената, които се нуждаят от огряване от слънчева светлина за покълване, както и много дребните, които могат да се покрият с фолио или стъкло.
Много важно е да се спазват правилата за покълване и израстване, защото нарушаването им води до сериозни последици за растенията.