Пиперът е сред зеленчуците с по-дълъг вегетационен период, затова се изисква и повече време да встъпи в период на плододаване. За да се съкрати това време, е важно отглеждането на качествен разсад, като се осигурят необходимите хранителни вещества. Пиперът в това отношение може да се нарече „гурман“, защото за нормалното развитие на растенията са необходими по-големи количества калий и фосфор и достатъчно азот.
От какви хранителни вещества се нуждае разсадът за оптимално развитие
Пиперът предявява високи изисквания към калия в почвата. Този елемент е необходим на растенията за формиране на цветните пъпки, а по-късно за развитието и съзряването на плодовете, но не на най-ранните етапи от вегетацията. Разсадът реагира благоприятно на внасянето на пепел и калиев сулфат.
Фосфорът е нужен на пиперовия разсад не по-малко от калия, защото участва в изграждането и развитието, както на кореновата система, така и във формирането на надземните органи. Суперфосфатът е най-подходящата минерална храна. От народните средства в качеството на източник на фосфор се използва костното брашно, от което пиперът извлича максималното необходимо количество в леснодостъпен вид.
Добре реагира разсадът при внасяне на азотни соли в началните етапи на развитие. Карбамидът и селитрата са тези, с които се подхранват растенията за развитие на листната маса и стъблата. Азотът може да се достави на растенията, като се смесят малки количества амониева и калиева селитра с прегорял оборски тор и компост.
Подхранване на разсада до пикирането му
Пиперът се нуждае от по-специални грижи две седмици след поникване – в този период се появяват първите същински листа, затова е важно да им се даде тласък под формата на хранителни вещества и стимулатори за по-нататъшно развитие и израстване. За образуване на нови листа и развитие на кореновата система младите растения се нуждаят от азотно-фосфорни смеси:
– слаб разтвор на карбамид и суперфосфат (по 7 и 30 г на 10 литра вода);
– слаб разтвор на амониева селитра и суперфосфат ( по 15 и 30 г на 10 литра вода);
– калиев комплексен тор (14:14:17) и суперфосфат (по 15 и 30 г на 10 литра вода);
– Кристалон (20 г на 10 литра вода).
Първото подхранване на разсада трябва да се проведе много внимателно, защото на този етап растенията са много чувствителни към пренаторяване и лесно могат да получат отравяне, а след две седмици подхранването може да се повтори. Може да се увеличи разходът на хранителен разтвор но не бива да се прекалява, като разходната норма за едно растение не трябва да превишава 70-100 мл работен разтвор.
Две хранителни поливки ще осигурят на младите растения достатъчно енергия и стимул за израстване и формиране на развита и устойчива коренова система. За укрепване на имунитета и предотвратяване на прерастването могат да се използват биостимулатори.
Подхранване на разсада пипер след пикиране
Подхранването на разсада след пикиране трябва да се съобрази с факта, че при пресаждането кореновата система се уврежда и подхранването може да доведе до усложнения. Най-добре е да се изчака поне две седмици. Когато пиперът се възстанови след пикирането, подхранването се подновява със стандартни смеси от азот и фосфор, но с добавяне на калий. Препоръчват се следните смеси и условия:
– Използва се разтвор на азотни, фосфорни и калиеви минерални торове в съотношение 2:3:3 ( 1 равна супена лъжица се разтваря в 10 литра вода);
– Подхранването на пикирания разсад е желателно да става не по-често от две седмици;
– За всяко растение разходната норма да не надвишава 100 мл;
– Подхранването на разсада се прави след поливка, а не на суха почва;
– Последното подхранване се прави 10-на дни до засаждането на постоянно място.
За подхранване могат да се използват и други смеси, но те трябва да се прилагат съобразно указанията на опаковките, без да се допускат отклонения, защото пиперът реагира много остро на излишъците от хранителни вещества.
Предимство на готовите смеси е това, че съдържат калций, който е отговорен за формиране на плодовете. Добре е ако калцият постъпи в почвата много преди цъфтежа на растенията.
Подхранването е много важно за пипера, но прекомерното старание или недостатъчното внимание могат да доведат до обратен резултат – слабо и недобро развитие на растенията и намаляване на добивите.