Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
05.01.2012 г.

Правила за отглеждане на здрав зеленчуков разсад

За контролиране на истинското сечене по разсада се спират поливките

Основна практика в градинарството е отглеждането на здрав и качествен разсад от домати, краставици, пипер, патладжан, зеле и др. В такъв случай в оранжериите, в полиетиленовите тунели и на полето ще бъдат изнесени здрави растения и броят на третиранията с химически средства срещу вредители ще бъде намален чувствително.
Разсадът се отглежда в парници, оранжерии или в други култивационни съоражения, в които се създават най-благоприятни условия за развитието му – хранителни вещества, вода, светлина и топлина. Ако един от факторите на околната среда се наруши, младите растения реагират, като заболяват или загиват. По време на развитие на разсада съществува опасност от инфектирането му с болести и нападането му от неприятели. Това налага да се спазват точно растителнозащитните мерки, за да се предпази от вредителите.

- Оранжериите или парниците, в които ще се отглежда разсадът и площите около тях трябва добре да се почистят от растителни остатъци и плевели.

- Разсадът да се отглежда в отделни помещения, далече от стари растения.

- За сеитба да се използват само здрави, едри и с висока кълняемост семена и с доказан произход. Проверява се кълняемостта на семената, ако са от предходни години.

- Разсадопосадаъчните табли, терините и саксийките за разсада се обеззаразяват с 2%-ов разтвор на хлорна вар или 2%-ова солна киселина за 24 часа, след това да се изплакнат много добре и изсушат.

- Разсадите да се отглеждат в торфоторопочвена смес тя трябва да е обеззаразена, ако не е консултирайте се с агронома от агроаптеката как да е обеззаразите. След покриване на семената с почва се прави поливка с бордолезов разтвор -0,5% по 3 – 4 л/ кв.м.

- Срещу попово прасе и голи охлюви в разсадните лехи се разхвърлят готови примамки за които също можете да се консултирате със специалист от агроаптеката (кое е разрешено за употреба през годината) след сеитбата преди покриването им с торопочвена смес.
За нежните разсадни растения най-голяма опасност от болестите представлява сеченето-лъжливо (неинфекциозно) и истинско (причинено от патогени).

- Лъжливото сечене се развива при нарушаване на оптималния температурно-влажностен режим за отглеждане на разсада. Температурните амплитуди (разликите) през нощта и деня не бива да надвишават 6 – 8 градуса по целзии. Ако се допусне висока температура и прегряване на почвената повърхност или високи концентрации на основните хранителни вещества, тъканите на стъблото на нежните разсадни растения прегарят на границата с почвата. Мястото на повредата е сухо за разлика от повредата на истинското сечене. Лъжливото сечене може да обхване и по-стари разсади, ако растежът им се задържа чрез засушаване на почвата. За преодоляване на заболяването се препоръчват чести поливки с по-малко количество вода и редовно проветряване. Доматите и краставиците имат способността да образуват допълнителни корени, затова се посипва торопочвена смес с дебелина 1,5-2 см.

- Истинското сечене (Pythium de Baryanum Hesse; Rhizoctonia solani Kuhn) на разсада се проявява много скоро след поникване на растенията, които падат като посечени. В основата на стъблото се появява мокро петно, което го обхваща пръстеновидно. Стъблото омеква, загнива и не може да крепи растението, което пада. Оттам идва името на болестта. В някои случаи загиват кълновете на семената преди да са излезли на повърхността и този вид се определя като подпочвено изсичане. Застарелите растения също може да бъдат нападнати, но при тях се засяга само кората в основата на стъблото. Така повреден разсадът не клюмва, а само спира растежа си, но след известно време увяхва и изсъхва.
Истинското сечене се причинява от почвообитаващи гъби, които се развиват бързо във влажна и богата почва, при резки колебания на температурата и по-слаба светлина. Гъстият, прераснал, изнежен разсад или обилно торен с азотни торове страда по-силно от сечене. Болестта най-често се проявява на хармани.
За контролиране на истинското сечене по разсада се спират поливките, увеличават се проветряванията, оптималната температура се поддържа в границите 18 – 20°С. Петната от болни растения се унищожават с поливане с 3%-ов синкамъчен разтвор или с 3%-ова амониева селитра. 

- По разсада от домати, отглеждан в полиетиленови оранжерии, може да се появят черни листни петна (Alternaria solani), поради по-високата въздушна влажност и гъстота. Стъблата, листата и листните дръжки се напетняват от черни петна с концентрична структура и сивкав налеп. Петната бързо се увеличават и обхващат стъблото. Болестта може да се ограничи с по-често проветряване и пръскане на растенията с Дитан М-45-0,2%.

Правила за отглеждане на здрав зеленчуков разсад
288350
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Полезни съвети
Как да действаме при проблеми с разсада след засаждането му на постоянно място
Подготовка на почвата
Избор на място за засаждане на доматите и подходящо подхранване
Важно е да се знае
Правила за засаждането на разсадите
Защо цветовете на разсада падат след засаждане на постоянно място?
Практика
Бъдещи лесовъди посетиха разсадника в Локорско
Най-опасните вредители по разсада и признаци за появата им
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини