Начало » Новини » Коментари
08.01.2019 г.

Браншът очаква да се отсеят фалшивите фактури на схемаджиите с картофи

Обвързана подкрепа
Браншът очаква да се отсеят фалшивите фактури на схемаджиите с картофи

sinor

До края на януари зеленчукопроизводителите са длъжни да представят във фонд „Земеделие“ отчетните документи, с които да докажат каква част от произведената през 2018 година продукция е реализирана на пазара, за да получат обвързана подкрепа по директните плащания. До крайната дата 31 януари има достатъчно време, но браншовите организации ще поискат от администрацията отчет за фактурите, представени при продажбите на картофи, съобщиха за Синор.БГ хора от бранша.

Вече втора година при получаването на обвързаната подкрепа производителите на картофи декларират около 110 хиляди декара засадени площи, което е три пъти повече от купените сертифицирани семена, декларирани в Българската агенция по безопасност на храните, припомнят от браншовите организации на картофопроизводителите. Семената стигат за отглеждане на около 35 хил. дка. Вместо това заявените ниви са 110 хиляди, което означава, че дори при минимални добиви от декар, целият пазар през 2018 г. би трябвало да е залят от български картофи. В същото време търговските вериги са пълни с френски, германски или полски зеленчук, което отхвърля тезата за подпомагане на родното картофопроизводство, коментираха за Синор.БГ хора от бранша.

При срещите на браншовите организации с ръководството на министерството на земеделието през лятото на миналата година фермерите предложиха контролът върху декларираните площи за обвързаната подкрепа да бъде поет от самите браншовици, тъй като работещите фермери се познават много по-добре помежду си. А и практиката в Европа е подобна. Честно работещите фермери наричат останалите „чертожници“ или „схемаджии“, които би трябвало да бъдат заловени от контролните органи, вместо върху тях да има чадър, каквато е досегашната практика.

През лятото на миналата година администрацията на министерството и фонда не приеха предложението за контрол от самите браншови организации и обещаха да засилят контрола на полето.

Само да припомним, че схемата с картофите успешно замени схемата за източване на евросредства с тиквите, като в редица региони кухи фирми, близки до властта, купуват евтини семена за картофи, колкото да докажат, че има някакви посеви на полето. Никой от тях обаче не прави разходи за отглеждане, прибиране или реализация на продукцията, защото единствената цел е да се източват евросубсидии по обвързаната подкрепа.

С последната нотификация от Европейската комисия от 2018 г. беше решено бюджетът за плодове и зеленчуци да бъде разпределен секторно по видове отглеждани култури. Проблемът е, че този бюджет за картофите остана изключително висок, базиран върху „заявените“ 110 хил. декара вместо реалните 35 хиляди дка, припомниха картофопроизводители, за които схемаджийството само подкопава имиджа на бранша.

Ще припомним, че общият бюджет за зеленчуци в периода от 2019 г. до 2021 г. е 34,8 милиона лева, от които 17 милиона лева ще се отпускат за картофи, кромид лук и чесън, докато за полски домати, патладжан, краставици и корнишони парите ще са едва 8,7 млн. лв., а за пипер – 4,6 млн. лв. Тези бюджети се разделят поравно за трите години, така че без всякаква икономическа логика е решено най-много да получават фермерите, които отглеждат картофи, кромид и чесън вместо тези с домати, пипер или краставици.

В началото на февруари 2019 година представителите на браншовите организации от сектор плодове и зеленчуци ще поискат нова среща с администрацията, на която да получат пълен отчет за картофите, реализирани на пазара през 2018 г. Целта е бизнесът да засили контрола върху родната администрация, което единствено би дало ефект при разходването на евросредства. Синор.БГ с интерес ще проследи как администрацията би доказала размера на реализираните картофи при сегашното потребление. 

Браншът очаква да се отсеят фалшивите фактури на схемаджиите с картофи
17804
 

Последни материали
Виж
Проверки
Проверка на БАБХ опровергава сигнал за вредни шоколади на пазара
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Сривът в агросектора през 2024 г. надхвърля 1,1 милиарда лева
Свързани материали
Виж
По Еко БРЕИ подпомагане получават 5 974 земеделски производители, а по Еко ГТ 128 бенефициери.
ДФЗ изплати близо 4 млн. лева по Еко БРЕИ и Еко ГТ
Определени са ставките по две еко схеми за Кампания 2023 г.
Важно за фермерите!
При вторите промени на Стратегическия план браншът предлага три от екосхемите да се обединят в една
Припомняне
До утре се подават електронни формуляри в СЕУ за Кампания 2024
Вижте ставките по три еко схеми за Кампания 2023 г.
От днес до срок, който ДФЗ ще обяви допълнително
Електронните формуляри за плановете по екосхемите в Кампания 2024 са достъпни в СЕУ
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини