За първи път в Аграрния доклад за 2018 година, който анализира състоянието на сектора през предходната 2017 г., са дадени обобщeни данни за комасираните терени в страната, извършени със споразуменията за доброволна делба. Преди това администрацията отчиташе само частните проекти за комасация, които в страната се броят на пръсти и обхващат ограничен брой землища.
Според данните за стопанската 2017/2018 година в страната са изготвени 3 541 споразумения за създаване на масиви за уедрено ползване на земеделските земи или разпределения на масивите за ползване плюс нивите, обозначени за трайно ползване според последния аграрен доклад. Всички тези терени обхващат площ от 26 156 173 дка плюс още 260 671 дка с окрупнени пасища, мери и ливади по подписани 589 споразумения за доброволна делба.
Така доброволно окрупнените ниви, пасища и ливади в страната са точно наполовина от общата площ със селскостопанско значение, която се ползва в България. По данните за 2017 г. тази лощ надхвърля 52,2 милиона декара.
Ще припомним, че през 2016 година, когато статистиката водеше на отчет само землищата с частно инициираната комасация, бяха отворени процедури за извършване на окрупняване в 15 землища. Общо комасираната земя в тези села възлизаше едва на 70 хил. дка.
Фактът, че от 2017 г. доброволно окрупнените масиви вече ще се водят като комасирани терени, вероятно е свързан с европейската статистика и бъдещите планове на страната да въвежда нови политики. На този етап гъстата информационна завеса не позволява на фермерите да надникнат в плановете за бъдещото управление на сектора.