Българинът харчи все повече за храна, като в същото време покупките му, особено на пресни плодове и зеленчуци, силно намаляват. Това показват актуалните данни на Националния статистически институт за доходите, разходите и потреблението на населението за деветте месеца на 2018 г.
Ако за трите тримесечия на 2017 г. разходите за храна и безалкохолни напитки на един човек са били 416 лева, то през есента на тази година те нарастват на 457 лв. С други думи само за една година (с 9.8%) парите за храна се вдигат с близо 10 процента. Както и през миналите години разходите за храна остават най-голямото перо от бюджета на домакинствата – заемат 30,1% от общите разходи. Общият доход средно на лице от домакинство през третото тримесечие на 2018 г. е 1 541 лв., като нарастването е със 7.7% спрямо същото тримесечие на 2017 година.
Въпреки че за една година се отчита този ръст от 7,7 на сто в доходите, той не може да покрие поскъпването на храните и увеличените средни разходи на едно лице от населението.
Интересна е още една тенденция – за една година потребителите намаляват и консумацията на основни храни. Най-съществени са промените при плодовете и зеленчуците. Докато през септември 2017 г. средно на човек са се падали по 20,2 кг плодове, тази есен българинът е консумирал едва 17,8 кг пресни плодове.
При зеленчуците спадът е по-малък. През мината година едно лице е купувало средно 26,2 кг зеленчуци, докато тази година 25,8 кг.
Лек спад се отчита и при потреблението на хляб, месни изделия, прясно мляко, олио и картофи.
Единствено ръст има само при яйцата, киселото мляко, сиренето и месото.