Във връзка с огнищата на африканска чума по свинете (АЧС) и икономическата значимост на разпространението на болестта в страната ръководството на Българската агенция по безопасност на храните БАБХ е поканило за среща представители на свиневъдния сектор, за да се обсъдят мерките, които ще се предприемат от администрацията и бизнеса. Работната среща ще се проведе днес в сградата на централното управление на агенцията в София.
Информацията е от пресцентъра, който обаче все още не дава информация как протича другата среща – с представителите на бизнеса с водоплаващи птици. От вчера те са в преговори с ръководството на агенцията по извънредните мерки, свързани с птичия грип, чиито огнища надхвърят 20.
На днешната среща със свиневъдите ще се обсъждат въпроси с висок приоритет като епизоотичината ситуация в страната и ЕС, предприетите и бъдещи мерки за овладяване на заболяването и стратегията за превенция в България, планове за спешни действия, биосигурността в свиневъдните обекти, осъществяването на контрол и практиките в подобни случаи в други страни членки на ЕС и мерките на Европейската комисия.
От БАБХ напомнят, че Африканската чума по свинете (АЧС) е едно от най-опасните заболявания при домашните и дивите свине поради своите високи нива на смъртност, липсата на лечение и ваксина. Болестта предизвиква значителни загуби за националната и международната търговия, поминъка на свиневъдите и ловните стопанства.
Mерките по отношение на заболяването са базирани изцяло на Стратегията на Европейския съюз (ЕС) за Африканска чума по свинете (SANTE 7113/2015) и са насочени най-вече към дивата популация. Стратегиите за контрол в отделните държави целят ранно откриване на болестта и прилагане на стриктни мерки за контрол и биологична сигурност в обектите с цел прекъсването на възможността за прехвърляне на заразата между дивата и питомната популация свине в страната. Към момента АЧС е констатирана в девет държави членки: Белгия, Чехия, Полша, Естония, Латвия, Румъния, Унгарияи, Латвия, Румъния.