Начало » Важно за фермера » Животновъдство
05.11.2018 г.

След срещата на бизнеса с администрацията за мерките срещу птичия грип окончателните решения ще се вземат утре

БАБХ
След срещата на бизнеса с администрацията за мерките срещу птичия грип окончателните решения ще се вземат утре

sinor

Представителите на птицевъдния бранш са постигнали половинчати решения около задължителните мерки, свързани с неразпространението на птичия грип, по които днес са водили разговори с ръководството на Българската агенция по безопасност на храните. За представители на фермите за гъски и патици (водоплаващи птици) разходите по тези мерки са изключително натоварващи и поставят бизнеса в неизгодна позиция, затова и днес те протестираха мълчаливо пред сградата на агенцията. След срещата с ръководството на БАБХ е решено разговорите със собствениците на обекти за патици и гъски да продължат на 6 ноември, съобщиха представители на бизнеса.

Собствениците на фермите за пилета и кокошки са постигнали някаква договорка с ветеринарните експерти. При днешната среща те са се  противопоставили на изискванията птицефермите от областите с огнища на птици грип да не залагат нови птици до средата на следващата година. След днешните разговори с ръководството на агенцията те са постигнали съгласие, така че това изискване да важи само за стопанствата в 3-километровата зона около огнищата, не и за целите области.

В същото време от пресцентъра на БАБХ съобщиха, че изпълнителният директор на ведомството Дамян Илиев е предупредил бизнеса, че „птичият грип причинява икономически загуби за стопаните и за страната като цяло в особено големи размери". Ако срещу заболяването не се прилагат строги мерки обаче, ще се стигне до още по-тежки последствия за цялата индустрия и селското стопанство, е зцаключил директорът на БАБХ.

Мерките включват зеадължителни действия за осигуряване на биосигурност във фермите, по-висока честота на лабораторен контрол за доказване липса на инфекция с вируса и превенция в цялата страна, както и изискването птиците да бъдат транспортирани само след като са предварително лабораторно изследвани за наличие на вируса. „В едни и същи обекти се констатират огнища, в зоните около тях се появяват нови, което означава, че мерките за биосигурност в някои от фермите не са достатъчно ефективни“, посочват още от БАБХ.

„Не всички стопани на ферми изпълняват стриктно мерките за биосигурност и контрол, което доведе до неовладяване на заболяването“, коментира д-р Илиев. Според него "сегашната заповед за борба с инфлуенцата целяла да предпази бизнеса и въпреки че мерките са строги, това е единственият подход за ликвидиране на болестта. БАБХ и представителите на птицевъдната индустрия се обединили около становището, че настоящата заповед за повишен надзор може да претърпи промени, за да се овладее епизоотичната обстановка в страната. Според Илиев обаче „с популизъм епидемии не се борят“.

Високопатогенната Инфлуенца по птиците беше регистрирана през 2016 г. в 21 страни-членки на ЕС, сред които и България. От тогава до момента у нас са изплатени 16 387 853 лв за компенсация за умъртвени птици и ликвидиране на огнища. В момента констатираните огнища със заболяването в България са 22.

След срещата на бизнеса с администрацията за мерките срещу птичия грип окончателните решения ще се вземат утре
11030
 

Последни материали
Виж
Резките температурни промени пък стресират растенията
В Украйна се опасяват за състоянието на есенниците при по-дълги топли периоди
В рамките на ЕС обаче се очертава спад в доставките от едва 2 на сто
Износът на мека пшеница от Франция извън ЕС се срива до минимума за XXI век
Сарми от кисело зеле със зеленчуци
Според изчисления на социални експерти
Колко ще ни излезе празничната трапеза за Бъдни вечер и Коледа
Традиции, вярвания, гадания и забрани, свързани с празника
На Бъдни вечер огънят да стопли сърцата ни!
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Свързани материали
Виж
Доказано е, че вирусът се предава от бозайник на бозайник със сурово мляко
Котки умряха в САЩ, след като пиха мляко с птичи грип
Мнението на бранша
Бизнесът иска затвор за причинителите на птичи грип от малките дворове
БАБХ
Ново огнище на птичи грип в Асеновград
БАБХ
Птичи грип и в птицеферма в Цалапица
БАБХ
Ново огнище на птичи грип в Пазарджишко – до Ветрен
БАБХ
Птичи грип и във ферма в Димитровградско
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини