Начало » Важно за фермера » Животновъдство
30.06.2023 г.

Пораженията върху семейните ферми след африканската чума по свинете

Семинар с международно участие
Пораженията върху семейните ферми след африканската чума по свинете

sinor.bg

На семинар в София, организиран по по международния проект DEFEND, са разисквани важни теми, свързани с въздействието на боластта Африканска чума по свинете върху местните породи свине и стопанствата заден двор в страните от Източна Европа“. Самият проект върви от 2018 година и в него участват над 30 организации от 20 страни. Организатори на двудневния семинар, който се провежда онлайн, по работен пакет 3 от проекта, са Центърът за оценка на риска по хранителната верига и италианската неправителствена организация „Ветеринари без граници“.

В семинара участват ветеринарни експерти от Унгария, Сърбия, Румъния, Хърватия и България, както и представители на Световната организация по прехрана ФАО, Европейският орган по безопасност на храните EFSA и Европейското бюро на Световната организация по здравеопазване на животните OiE. Събитието, което се провежда в България, е един от акцентите в предвидения пакет от събития по този проект, предвид на актуалността на избраната тема, както и с това, че усилията са съсредоточени към опазването на значими местни породи.

Изказване пред експертите е направил заместник-министърът на земеделието и храните Александър Йоцев, който отговаря за политиките в ахрохранителната верига. Припомняйки трудните времена на климатични промени, инфлация и други пречки, с които бизнесът трябва да се справя, Йоцев е посочил, че „работим активно с колегите от европейските страни за справяне с общи координирани усилия. В такава среда именно споделянето на опит и експертиза в рамките на все по-ограничените природни ресурси, с които разполагаме и поставяне на основите на пряка и надеждна комуникация помежду партньорите от съседните държави е ключово за успешно противодействие на тези предизвикателства.“

„Споделянето на практики и подходи за справяне с непосредствените заплахи за продоволствената сигурност по цялата агрохранителна верига, ще засилят още повече нашата научна и практическа експертиза и познания, и ще придадат добавена стойност към мерките за управление на рисковете”, допълни още заместник-министърът. Подчертавайки как препоръките и споделения опит ще са полезни както за българските учени, така и за колегите от съседните държави.

Работата по проекта ще приключи през октомври с финална среща на всички участници в Брюксел.

Пораженията върху семейните ферми след африканската чума по свинете
4427
 

Последни материали
Виж
До 30 септември фермерите подават в СЕУ документи за агроекологичните и биологичните интервенции
Държавата увеличи парите за университетите със специалности „Растениевъдство“, „Животновъдство“, „Ветеринарна медицина“ и др.
Биофермери сигнализират за нарушения при възлагане на общественни поръчки
Драстичен спад в износа на слънчогледово семе в света
Използване на водородния пероксид като безопасен фунгицид
ДФЗ
До края на септември ще се отпуснат забавените плащания за агроекология и биопроизводство
Свързани материали
Виж
Предстоящо
За деня на пипера посетете градината на „Опора Заден България” на 23 юли
Служба за съвети в земеделието
На 1 юли се организира семинар за растителната защита в оранжериите
Заявленията ще се подават при кметовете
Регистрацията на личните стопанства тип „заден двор“ ще бъде безплатна
Мария Николова, мениджър на опитната станция на „Опора Заден България“:
Нов сорт пипер на „Енза Заден“ стана атракция с тегло на чушката от 200 грама
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини