През последните две десетилетия производството на свинско месо в Германия нараства със забележително темпо. През последните две години, обаче растежът не само се забави, но дори навлезе в фаза на спад коментират специалистите от meatinfo. Спадът на вътрешното търсене и промените в външната търговия са първите показатели за нов етап в развитието на сектора. Германския свиневъден бизнес трябва да реши нови проблеми. Остава открит въпросът как свиневъдната индустрия да се справи с нарастващото социално противопоставяне на интензивното отглеждане на добитък, затягане на законодателството и изискванията за хуманно отношение към животните на околната среда.
В периода 2012-2016 броя на свинете за клане се е увеличил от 58,4 милиона до 59,4 милиона. Но през 2017 година броя на свинете за клане изведнъж намаляват с 1,5 милиона което е спад с 2.6% . От 2010 г. бройката на закланите свине варира между 58,6 и 59,7 милиона глави, преди да падне през 2017 под 58 милиона. Високата бройка на заклани свине се основава не само на растежа на вътрешното производство, но и на значителен внос на прасенца и свине за клане, предимно от Дания и Холандия. От друга страна намаляването на клането на свинете през 2017 г. оказва отрицателно влияние върху обема на вноса на свине за разплод, както и на прасета за клане.
Вносът на прасета за клане намалява от 4,7 милиона през 2012 г. до 4,0 милиона през 2017 г. или 14,9%. Това се дължи основно на рязък спад на вноса от Дания и Нидерландия.
В периода от 2012 г. до 2017 г. производството на свинско месо в Германия е намаляло с 63 000 тона или с 1,2%. За първи път от 2011 г. насам обемът на продукцията падна под 5 милиона тона.
От 2012 г. насам потреблението на свинско месо на глава от населението постоянно намалява и пада под 50 кг през 2017 г. Увеличава се консумацията на птиче месо. Намаляването на вътрешното търсене на свинско месо довежда до увеличаване на коефициента на самодостатъчност от 116,8% през 2012 г. на 120,4% през 2017 г. Това се отразява на външната търговия. Спадът в потреблението на глава от населението и увеличаването на самодостатъчността доведоха до увеличаване на износа и намаляване на вноса. В периода от 2012 г. до 2017 г. обемът на износа се е увеличил с 122 000 тона или с 4,4% от друга страна, обемът на вноса е намалял с 85 000 тона или с 6,9%.
Резултатът от развитието на тенденцията е положителното търговско салдо от 207 000 тона през 2017 г. Обемът на износа достига своя връх през 2016 г. с повече от 3 милиона тона. Обаче през 2017 година износа пада с почти 150 000 тона.
След години на непрекъснат растеж, немската свинска промишленост навлиза в фаза на застой или дори спад обобщават от meatinfo. Сред неотдавнашните проблеми могат да се нарекат различни фактори за управление на сектора. Един от тях е намаляването на вътрешното търсене за свинеферми, в резултат на по-ниска консумация на месо, застаряването на населението и по-младите възрастови групи и религиозни бариери за увеличаване на броя на хората с ислямската вяра. Друг фактор е увеличаването на производствените разходи поради по-строгите условия на живот и екологичните стандарти. Третият е продължително задържалите се ниски цени за прасета и прасенца за клане, които принуждават все повече фермери да спрат производството. Може да се очаква, че поради по-строги закони, свързани с хуманното отношение към животните и опазването на околната среда, консолидирането на свиневъдството ще продължи. През предходното десетилетие процесът на концентрация засягаше главно по-малките ферми и производствените центрове. Последните промени в законодателството по отношение на оборския тор и и нормите за концентрация на амоняк във въздуха ще доведе до намаляване на фермите в Северна и Западна Германия. Ситуацията изисква незабавна реакция, в противен случай земеделските производители могат да загубят лиценза си за производство.
Неотдавнашният спад в производството и износа може да покаже, че историята на успеха е приключила. По-строгото законодателство относно хуманното отношение към животните и опазването на околната среда, намаляването на социалната приемливост на интензивното селско стопанство и намаляването на вътрешното търсене може да ускори развитието на спада в сектора. Това може да засегне дейността на германските производители на свине, както и външната търговия.