Състоянието и перспективите пред свиневъдния бранш в България бяха обсъдени в Стара Загора на среща между представители на Асоциацията на свиневъдите и специалисти от Аграрния и Ветеринарномедицинския факултет при Тракийски университет, съобщи Българската телеграфна агенция. Събитието беше част от Първото издание на „Празника на старозагорския деликатес свински уши".
Преподавателят д-р Ангел Мавровски представи темата за изчезващата източнобалканска свиня и иновациите в българското свиневъдство. Мавровски припомни, че през последните години е намалял значително броят на животните от породата, а причината за това е африканската чума по свинете. По негови данни към момента се отглеждат в затворени условия около 500 животни от породата.
Ученият съобщи, че има създаден нова порода български прасета, която е хибрид на източнобалканската свиня и носи името „Черен ангел". „Интересното при тази порода е, че са много издръжливи и нямат нужда от антибиотици. Те са изключително устойчиви", твърди той.
Проф. Алекси Стойков посочи, че освен за задоволяване на хранителните нужди свинята може да се използва и за трансплантация на органи. „Свинята има бъдеще по отношение на ксенотрансплантацията. Това представлява реално трансплантиране, имплантиране или вливане на живи клетки и тъкани или органи от един вид на друг", обясни Стойков.
Асистент Катя Бурлакова запозна аудиторията с доклад за значението на някои биологични особености на свинете, използвани за идентификацията им.
Присъстващите се обединиха около идеята за организиране на кръгла маса за обсъждане на темите на свиневъдния бранш, която да се проведе в Тракийски университет и да събере на едно място всички заинтересовани страни.