Често във вътрешността на доматите се образуват по-светли участъци и бели жилки, независимо от факта, че са спазени всички агротехнически правила за отглеждане. Тези плодове почти винаги са жилави и безвкусни. Причините за образуване на тези бели и неприятни жилки могат да бъдат различни. Да разберем кои са най-честите причини и как да се справим с тях?
Особености на сорта
В някои съвременни хибридни сортове присъства специален ген, който позволява на плодовете да се съхраняват по-дълго и да не се повреждат при транспорт. При такива домати белите жилки изпълняват функцията на „конструкция“, която съхранява формата и добрия външен вид на плодовете.
Белите жилки са безвкусни и неприятни, затова хибридните сортове с ген за „дълголетие“, като правило, не се отглеждат за собствена консумация. Тези домати имат добър и привлекателен външен вид и се отглеждат предимно с търговска цел или за консервиране.
Всеки сорт има своите характерни особености, които трябва да се проучат внимателно при покупката на семена.
Столбур (фитоплазма) по доматите
Това е вирусно заболяване по доматите и за съжаление е нелечимо. Симптомите на заболяването се проявяват още преди пълното съзряване на плодовете. Листата на растенията, които са болни от столбур се свиват, стават груби и придобиват розово-виолетов отенък. Краищата им се подгъват нагоре, стъблата се удебеляват, цветовете избледняват и се срастват. Ако изобщо се образуват някакви плодове, то те имат неравномерно оцветяване.
Вирусът се съхранява по корените на някои многогодишни зеленчуци, цветя и плевели. Най-често напада живовлека, жълтия кантарион и поветицата. Пренасят го цикадите, нощните пеперуди, въшките и белокрилките.
Всички болни растения трябва незабавно да се отстраняват, изнасят и изгарят. За предотвратяване на заразата по доматите е наложително да се води регулярно борба с преносителите и отстраняване на плевелите – посредници. Трябва да се отдава предпочитание на нискораслите и щамбовите сортове, които столбурът поразява много рядко.
Недостиг на хранителни вещества и топло време
Доматите често израстват отвътре с бели петна и неприятни жилки поради недостиг на калий, калций и излишък на азот. Затова е важно да се балансират и дозират правилно хранителните вещества. При дефицит на калий се подхранват калиев сулфат или други калиеви торове. Сигналите за калиево гладуване са периферно изсъхване на долните листа на растенията и неравномерна окраска на плодовете.
За дефицит на калций свидетелства върховото гниене, което е съроводено с неравномерно съзряване на плодовете и изсъхване на листата по върховете.
Много важно е да се знае, че при температури по-восоки от 30 градуса усвояването на калий от почвата се прекратява, растенията гладуват и не образуват завръзи. Понижаването на температурата и повишаването на влажността на въздуха става с помощта на поливане.
При високи температури и недостатъчно поливане в плодовете на доматите не се образува важният каротиноиден пигмент ликопен, който отговаря за червения цвят. Затова, при такива неблагоприятни условия, във вътршността им се образуват светли и невкусни участъци.
Отдаването на предпочитания на проверени сортове домати и създаване на благоприятни условия за отглеждането им, могат да бъдат гарант за прекрасен вкус, непомрачен от бели участъци и жилки.