На 19 юни 2018 г. Националният диагностичен научноизследователски ветеринарномедицински институт е потвърдил положителни резултати за болестта „Чума по дребните преживни животни“ (PPR) в овцевъдни обекти в ямболското село Воден, общ. Болярово. Това е първият случай за поява на тази болест на територията на страната и на Европейския съюз, съобщиха от агнецията по храните.
Пробите са изпратени за потвърждение и от референтната лаборатория на ЕС за чума по дребните преживни животни – CIRAD, Франция.
Заболяването е разпространено в съседна Турция, но на този етап не е ясно как е проникнала заразата на територията на страната.
С цел ограничаване разпространението на болестта Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) е предприела спешни мерки, част от които са:
1. Извършване на епизоотично проучване и проследяване през последните три седмици преди датата на съмнение на движения на дребни преживни животни, продукти получени от тях и странични животински продукти добити от тях, фуража и на транспортните средства, свързани с обектите.
2. Определяне на:
- Три /3/ километра предпазна зона, около засегнатите обекти, която влиза с. Воден, общ. Болярово;
- Десет /10/ км наблюдавана зона около с. Воден, общ. Болярово, обл. Ямбол, в която влизат следните населени места от община Болярово: гр. Болярово, с. Вълчи Извор, с. Горска Поляна, с. Крайново, с. Малко Шарково, с. Ружица, с. Странджа, с. Шарково, с. Ситово, с. Иглика, с. Мамарчево.
3. В населените места в 3-километровата Предпазна и 10-километровата Наблюдавана зона да се извърши:
- Преброяване и актуализация на данните за дребните преживни животни и животновъдните обекти;
- Ежеседмични клинични прегледи за чума по дребните преживни животни и други заразни болести във всички обекти за дребните преживни животни, като резултатите от прегледите да се документират;
- Взимане на двойни кръвни проби (цяла кръв и серум) от всеки един обект с дребни преживни животни по схема за откриване на 5% разпространение с 95% достоверност и изпращането им за изследване за чума по дребните преживни животни.
4. В граничните общини Царево, Малко Търново и Средец от област Бургас, Болярово и Елхово от област Ямбол и Тополовград и Свиленград от област Хасково се забранява:
1. Търговията, придвижването и транспорт на дребни преживни животни с изключение на тези предназначени за незабавно клане и след разрешение от официален ветеринарен лекар или на такива преминаващи транзит;
2. Търговията, придвижването и транспорт на едри преживни животни, отглеждани в обекти заедно с дребни преживни животни с изключение на:
a) тези предназначени за незабавно клане и след разрешение от официален ветеринарен лекар;
b) животни от държави членки, преминаващи транзит;
c) транспортиране на ЕПЖ след получаване на разрешение от Централно управление (ЦУ) на БАБХ
3. Организиране на пазари и изложби на дребни преживни животни;
4. В случаите на извършване на транспорт на ДПЖ след разрешение на ОВЛ, транспортните средства подлежат на задължителна дезинфекция преди товарене и след разтоварване на животните.
Заболяването се предава при тесен контакт между животните. С цел предотвартяване неговото разпространение и засягане на нови ферми, ще бъдат извършвани проверки за нелегална търговия и придвижване на дребни преживни животни на територията на съответните области. При установяване на нерегламентирано придвижване на дребни преживни животни на собствениците (придружителите) на животните да бъдат съставени актове за установяване на административно нарушение, а животните да бъдат незабавно умъртвени и труповете ще бъдат унищожени при спазване изискванията на Регламент (ЕО) 1069/2009.
БАБХ препоръчва фермерите временно да ограничат търговията и транспортиране на животни, както и посещение на ферми. Особено важно е да се избягват пътувания до ферми в южната ни съседка.