Ако досега министърът на земеделието по предложение на шефа на Изпълнителната агенция по горите определяше границите на ловностопанските райони, то с поправки в Закона за лова и опазване на дивеча това ще става по предложение на самите ловни съвети. Измененията са качени за обсъждане на страницата на министерството на земеделието и до месец по тях ще текат обществени обсъждания.
Предлаганите изменения са свързани основно с промяна на организацията на площта за ловуване при обособяване на ловностопанските райони на ловните дружини и ловностопанските райони на оградени площи, уеднаквяване правилата, осигуряващи упражняването на правото на лов, намаляване на сроковете за групов лов. Предвижда се разработване на Стратегия за развитие на ловното стопанство.
Предвижда се съветите по лова да правят искания до изпълнителния директор на Изпълнителна агенция по горите за промяна границите на ловностопанските райони на ловните дружини, които впоследствие да се одобряват на централно ниво. Предвидена е възможност промяната да се извършва след решение на Ловния съвет към Изпълнителната агенция по горите.
С цел регламентиране на по-строг режим при изграждането на оградени площи в чл. 8 се въвеждат допълнителни изисквания към стопанисващите дивеча при подаване на заявлението в Изпълнителната агенция по горите. Предвидени са изискуемите документи.
Проектът на ЗИД на ЗЛОД предвижда забрана за използването на капани за улов на дива свиня извън оградени площи.
Предвидена е пълна забрана за ловуване на кафява мечка в страната. Във връзка с уеднаквяване на разпоредбите на Закона за лова и опазване на дивеча и Закона за биологичното разнообразие проектът предвижда издаването на разрешително за отстрел на мечка да бъде извадено от ловния закон и вменено като задължение на министъра на околната среда и водите.
Друга промяна е свързана с разрешените средства за ловуване. Дава се право ловуването да се извършва с пневматично оръжие и лъкове.
Забранява се носенето и използването на патрони, снарядени със съчми с диаметър 6 и повече милиметра, при провеждане на групов лов на дива свиня с гладкоцевно оръжие.
Лице, което е изключено от ловно сдружение въз основа на влязло в сила наказателно постановление, с което е лишено от право на ловуване, ще може да бъде прието за член в същото или в друго ловно сдружение след изтичането на срока на наказанието.
Създава се възможност лицата, стопанисващи дивеча по Закона за лова и опазване на дивеча, които имат издадено разрешение за съхранение на ловно оръжие и боеприпаси, да могат да го предоставят за ловни цели на физически лица, ловуващи по линията на организирания ловен туризъм, след представяне на валиден билет и разрешение за носене и употреба на съответната категория ловно, огнестрелно оръжие. Също така се облекчава режима за съхранение на служебното огнестрелно оръжие от служителите с контролни функции, които ще могат да го съхраняват по постоянен адрес.