Начало » Новини » Страната

Фестивал на киселото мляко в Момчиловци този уикенд

Провежда се от 29 до 31 август
Синор.БГ / 26.08.2025 г.
Фестивал на киселото мляко в Момчиловци този уикенд

Традиционният Фестивал на киселото мляко – култура и традиции, започва от петък, 29 август, в красивото родопско село Момчиловци. Той ще се разгърне през уикенда с много гости от страната и чужбина. Фестивалът се организира от 2015 г., но провеждането му прекъсна в годините на Ковид-19.

Интерес към българското кисело мляко проявява още през 2008 г. Китай, когато в селото пристига група от китайската компания Bright Dairy, за да проучи тайните на здравето и дълголетието на хората в Родопите. Те откриват, че това се дължи на няколко важни фактора, сред които и консумацията на кисело мляко. Bright Dairy създават собствен продукт с името „Момчиловци“ в Китай, чрез който промотират Момчиловци като място на дълголетие.

На тазгодишния фестивал гостите ще могат да видят изпълнения на фолклорни групи, изложение на производители на млечни продукти, изложение на народни художествени занаяти, био и еко продукти, Павилион на китайска култура и занаят. Всичко това ще бъде на фона на богата фолклорна програма.

В събота ще има демонстрация на Китайски културни традиции, приготвяне на боб с манатарки по родопски на площада от Chef’s club Смолян и шеф Светлозар Георгиев. Ще бъдат представени с Mosibiotic  на база бактерията за производство на кисело мляко, изолирана в района на Момчиловци Лактобацилус Булгарикус LB-RM1.

Вечерта гостите ще се насладят на празничния спектакъл „Красотата на Родопите“.

В неделя програмата продължава с приготвяне на Курбан чорба по стара родопска рецепта по обед и със забавни надпревари като надпиване с айрян.

От село Момчиловци тръгват 150 туристически маршрута с различна трудност, заради което от кметството приканват хората да посетят селото и да се забавляват не само с програмата на фестивала, но и да потънат в красотите и мекотата на Родопите.

Фестивал на киселото мляко в Момчиловци този уикенд
5171
 

Последни материали
Виж
Дългосрочните последици за населението от потреблението му са здравословни
Сръбските пчелари губят годишно над 1 милиард евро от подправения мед
Пораженията са най-големи по поречието на Струма при Невестино
Вчерашната слана нанесе тежки щети на градините в района на Кюстендил
Субсидии вместо стратегия: как стигнахме дотук
Ще открие ли Румен Радев министъра реформатор на земеделието?
Допустимите норми са надхвърлени между 3 и 5 пъти, особено за B1
Във Варна пресякоха вноса от Египет на 18 тона фъстъци с афлатоксини
Агрометеорологична прогноза за периода 4-8 май 2026 година
Понижаването на минималните температури поражда рискове от слани
Испания остава основен доставчик, следвана от Италия и Мароко
Потреблението на дини в ЕК надхвърли за пръв път 2 милиона тона
Свързани материали
Виж
От 1 август до 30 септември
Очаквайте десетото издание на Фестивала на киселото мляко в Момчиловци
От 1 до 3 септември
За осма година в Момчиловци се провежда Фестивалът на киселото мляко
Да запазим местните традиции
И младите българи избират Родопите за свой дом!
Грижа за малките общини
Одобрен е проект за водопровод и улици в Момчиловци за 5,4 млн. лв.
На 21 август
Велотур „По пътя на лечебната вода” в Момчиловци
Предстоящо
Фестивалът на киселото мляко в Момчиловци се разраства
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини