Начало » Новини » Интервю

Българските зърнопроизводители ще работят срещу тавана на плащанията след 2020 г.

Позиции
Синор.БГ / 08.06.2018 г.
Българските зърнопроизводители ще работят срещу тавана на плащанията след 2020 г.

sinor

Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) категорично ще отстоява позицията си след 2020 г. да няма таван на плащанията или всяка държава сама да определя как да регулира размера на субсидиите. Това съобщи пред Синор.БГ Мариела Йорданова от управителния съвет на асоциацията по повод общата позиция на НАЗ, обявени преди дни на европейски форум в София.

На първи юни еврокомисарят Фил Хоугън обяви, че в бъдещото законодателство на ЕС се предвижда таван от 60 хиляди евро субсидиране на едно стопанство в рамките на една година. За плащанията до 75 хил. евро размерът се намалява с 50%, а след 90 хил. евро следва ново орязване със 75%. Над 100 хил. евро плащанията напълно спират.

„Аргументите ни срещу поставянето на таваните са чисто икономически и са свързани с икономическата ситуация и пазара на зърнени култури в Черноморския регион. Всяко намаляване на субсидиите ще лиши българските фермери от конкурентоспособност на фона на един пазар с ескалиращо свръхпроизводство и свръхсубсидираност, каквито съществуват в Русия, Украйна и Казахстан“, посочи Йорданова.

От НАЗ са категорични, че с поставянето на тавани ще последва раздробяване на земеделските земи, от което няма да има полза никой. При малки площи икономическата ефективност автоматично пада, а това повлича след себе си и невъзможност да се инвестира в нови технологии, аргументира се още Йорданова.

Според нея браншовите организации биха могли да защитят своята позиция в предстоящите тежки преговори на ниво отделни държави и Европейска комисия, още повече че на конференцията в София становището на НАЗ е било подкрепено от румънските фермери и от представителите на европейската конфедерация на фермерските асоциации Копа Коджека.

На 21 юни ръководството на НАЗ ще представи своята позиция в Брюксел по време на закриването на Българското председателство на Съвета на ЕС.

Българските зърнопроизводители ще работят срещу тавана на плащанията след 2020 г.
50019
 

Последни материали
Виж
Само през декември доставките на зърно за чужбина са над 2 милиона тона
Износът на царевица от Украйна надхвърли 5 милиона тона през сезона
В рамките на проект за зелен пояс по програма за застрашен ландшафт
Природозащитници и доброволци залесиха 9 участъка в югоизточна България
Спадовете се колебаят от 9 до 14 на сто, но рапицата отчита срив от 41 на сто
ЕС сви вноса на соя и соев шрот, рапица и палмово масло през сезона
Чрез финансов инструмент в рамките на споразумение с агроминистерството
Фондът на фондовете ще привлича частно съфинансиране по морската програма
Най-много средства са съкратени от прякото финансиране и напояването
Украйна оряза помощи за фермерите заради вноска във възстановителен фонд
Доста по-евтино спрямо предишния търг, но цените са сравними с последния в Тунис
Алжир закупи на международен търг поне 500 000 тона твърда пшеница
Свързани материали
Виж
Четвърта част за презентацията на Милушев
България иска по-справедливи правила за прогресивното намаляване на субсидиите
14 дни преди приключване на кампанията
От днес може да приключвате заявленията за директни плащания
Одобрени са окончателните данни от Системата за идентификация на земеделските парцели за „Физически блокове“
Форум по време на АГРА
Фермери ще разчитат на експерти от НССЗ за очертаването в Кампания 2025 г.
Срещи с бранша
България с три предложения пред ЕК за промени в украинското подпомагане
Търговски мерки
Съдът на ЕС се обяви против ценови таван при храните, въведен от Унгария
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини