Заместник-министърът на земеделието Янислав Янчев съобщи по време на форум за "Добрите земеделски практики и примери в областта на климата, почвеното здраве и намаляване на риска от използване на продукти за растителната защита", проведен днес от Националната служба за съвети в земеделието НССЗ в Пловдив, че се предвижда експертите от службата да се включат активно в кампанията по директните плащания за 2025 г.
"Разработихме нови функционалности в Системата за електронни услуги (СЕУ) на фонд „Земеделие, така че всеки един земеделски стопанин, който има нужда от помощ, да се обърне към НССЗ и да ги упълномощи да подадат заявление за подпомагане, чрез разработената за целта нова роля „длъжностно лице“ в СЕУ", разясни той.
Заместник-министър Янчев допълни, че по отношение на директните плащания всички наредби за кампанията са преминали през обществено обсъждане и предстои да бъдат обнародвани в „Държавен вестник“. "Целта ни е кампанията да започне в началото на март, каквито бяха първоначалните срокове, така че своевременно да бъдат извършвани последващите проверки и разплащанията", обясни Янчев.
Другият зам. министър Лозана Василева от своя страна обясни, че Националната служба за съвети в земеделието е изготвила 80 процента от подадените заявления за подпомагане по приемите за млади, малки и нови стопани, кандидатствали по интервенциита на Статегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г.
"Службата е съдействала за изготвянето и подаването на над 2 500 заявления за безвъзмездна финансова помощ, което подчертава ключовата й роля в подпомагането на селскостопанския сектор", обясни тя. И допълни, че много скоро МЗХ ще обяви прием по интервенция за подпомагане дейността на мобилните общински офиси към Националната служба за съвети в земеделието (НССЗ). "С новото финансиране се предвижда мобилните офиси да получат разширени отговорности, включително по изграждането на Системата за знания и иновации в земеделието (AKIS). По този начин ще гарантираме, че земеделските стопани в най-отдалечените места в страната ще могат да участват в различни проекти и инициативи, свързани с обмен на знания и иновации“, информира заместник-министърът.
През есента ще стартира и втората фаза на приема за оперативни групи, с предвиден бюджет от 30 млн. евро. Интервенцията ще даде възможност на фермерите да реализират своите проекти в по-голям мащаб. Последният приключил прием за сформиране на оперативни групи за новаторски проекти в България е свидетелство за засиления интерес към партньорства за иновации. В момента се обработват 118 подадени проекта, обединяващи общо 450 участници, сред които над 230 земеделски стопани. НССЗ участва като партньор в 20 от подадените заявления.
„Разполагаме с успешни примери за устойчиви модели в земеделието, както в България, така и в Европа. Намаляването на въглеродния отпечатък, опазването на почвеното здраве и прилагането на интелигентни технологии за управление на стопанствата са сред водещите ни приоритети. Българските фермери вече внедряват регенеративно земеделие, биологично производство и прецизно напояване, което значително повишава конкурентоспособността им“, отбеляза Василева.