В отворено писмо до медиите и браншовите организации ръководството на Българската асоциация на организациите на производителите на плодове и зеленчуци настояват да се чуе думата и на малките и средни фермери по отношение на бъдещата Обща селскостопанска политика ОСП след 2020 г.
Като декларират, че са за адекватни политики в посекторните области на селското стопанство, от организацията подкрепят позицията за въвеждане на тавани за директната подкрепа (до 100 000 евро). Мотивът е, че това е механизъм, който ще предостави по справедливо разпределение на плащанията.
В отвореното писмо до медиите зеленчукопроизводителите остро критикуват и управлението на земеделското министерство, което в „рамките на цяла година не е изготвило и утвърдило нито една стратегия и адекватна политика, като дори съществуващи и приети стратегии са „свалени“ от страницата на цитираното ведомство. На портала за обществени консултации към Министерски съвет в раздел „Земеделие и развитие на селските райони“ и на електронната страница на МЗХГ са публикувани едва следните 5 „стратегически документа“, свързани със: хидромелиорациите, болестите срещу животните, развитието на горския сектор, развитието на лозарския и винарския сектор и употребата на пестициди, които също не са изготвени по времето на управление на г-н Порожанов“, се посочва в писмото.
Според председателя на асоциацията Чавдар Маринов „за развитие на нормална бизнес среда е жизнено необходимо да има предвидимост на политиките и приоритетите за развитие на даден отрасъл“. Именно затова и въпросите му към земеделския министър са дали развитието на сектор „Плодове и зеленчуци“ е в приоритетите на ведомството, как и с кои финансови инструменти ще се осигури – "Ябълки ли да гледаме, насаждения от сливи и череши ли да създаваме, нови площи с пипер, оранжерии ли да изграждаме, биологично или конвенционално направление? Приоритет ли е внедряването на къси вериги на доставка, посредством стимулиране създаването на организации на производители и тяхната подкрепа и с кои финансови инструменти ще се осигури", пита Маринов.
Стратегиите в селското стопанство не са преходни и не са свързани с управлението на конкретна политическа сила, те са основата за развитие на дългосрочна приемствена политика, която се поставя на широка основа при определени правила с ясни цели, приоритети и съответните финансови инструменти за тяхното изпълнение, се посочва в становището.
Според представителите на организацията „липсатата на политики и стратегии в управлението на Румен Порожанов е умишлено и целенасочено. Само в такава среда могат да виреят лобистки практики и обслужване на определени интереси и кръгове.“
Именно затова от БАОППЗ правят следните изводи. Не може да допуснем, че има колеги от сектор „Плодове и зеленчуци“, които подкрепят настоящият министър, поради следните причини:
1. Липсата на политики в сектора;
2. Намалените ставки при обвързаната подкрепа на плодове и зеленчуци;
3. Закъснелите плащания за обвързаната подкрепа на плодове и зеленчуци;
4. Липсата на средства за биологично направление на плодове и зеленчуци;
5. Спрените плащания по проекти на членове на организации на производители на плодове и зеленчуци;
6. Забавеното отваряне на мярка 9 от ПРСР и загубените средства;
7. Така и не получения приоритет по мярка 4.1. от ПРСР за производители на плодове и зеленчуци;
8. Неравенопоставеността по СЕПП – плащания на калпак;
9. Липсата на Закон за браншовите организации и тяхната представителност;
10. Промяната на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи (ЗСПЗЗ), обнародван в ДВ, брой 42, от дата 22.5.2018 г. – чудовищна манипулация, която предвижда, че ако договорите за наем на земя не бъдат потвърдени с нотариално заверена декларация в едномесечен срок от датата на влизане в сила на нормативния акт, ще бъдат заличавани служебно от общинската служба по земеделие и в службата по вписвания след изтичане на стопанската година. Какво става с производителите, подписали договори с Фонда и изпълняващи проекти, когато договорите им бъдат заличени?
В тази връзка представителите на организацията апелират за незабавна среща с всички браншови организации от сектор „ПЛОДОВЕ И ЗЕЛНЧУЦИ”, за да обсъдят проблемите и да изработят обща стратегия с конкретни искания към управляващите.