Важна роля при отглеждането на доматите има формирането на растенията. Това са операции, при които се отстраняват определени части от тях. Най-прилагани са колтученето и кършенето, познато още като задънване. Тези операции са познати за тези, които се занимават с отглеждането на домати. Днес пазарът изобилства от нови сортове домати, които имат своите особености. Затова всеки сорт /високорасъл или хибрид/ изисква индивидуален подход при формиране на растенията.
Хибридните също се колтучат и това зависи от особеностите на сорта.
Не се колтучат нискораслите, детерминантните, известни като безколови, чери доматите и щамбовите сортове. Сред детерминантните сортове има вече много хибриди, които също не се колтучат. При тях всяко разклонение завършва с цветна китка и по този начин спира развитието във височина. Те са храстчета, отрупани с цветни китки, а по-късно и с плодове.
Сред тези сортове са: Маунтин Спринг F1 – един от най-ранните сортове; Атилио F1 – дълъг период на беритба; Елена F1; Трой F1 – едроплоден и др.
Високораслите сортове се разклоняват силно и като правило се формират като едностеблени.
Колтуците, образуващи се над повърхността на почвата в пазвите на долните листа, се отличават с мощно развитие и затова е нужно да се отстраняват своевременно. Те дърпат полезните вещества от растенията и колкото по- рано се избавят от тях, толкова по-добре. Когато колтуците са около 5 сантиметра се отделят най-лесно, а и раничките зарастват по-бързо.
Обикновено първото колтучене се извършва 10-на дни след засаждането, а следващото след 10-14 дни. Когато колтуците са прорасли, те се отстраняват с нож или ножица, оставяйки около 1 см.
Съществуват и други системи за формиране – дву- и тристеблена.При двустеблената система се оставя един колтук, развиващ се в пазвата на листото, намиращо се непосредсвено под първата цветна китка. От него се развива разклонение, незначително изоставащо по развитие от главното стъбло на зеленчука. На него, с малко забавяне, се появяват съцветия.
При тристебленото формиране се оставя един колтук, под първата цветна китка и още един, който е най-силен. Високораслите сортове се колтучат почти през целия сезон. Това ограничава размера на растенията, а хранителните вещества вместо в допълните разклонения отиват в плодовете. Най-добро качество на плодовете се получава при едностебленото формиране. При дву- и тристебленото формиране добивите се увеличават, но се забавя съзряването на плодовете.
Прореждането на завръзите на доматите позволява да се получат по-едри плодове. В някои случаи, при едроплодните сортове, се отстраняват първите съцветия, защото те образуват едри, но уродливи плодове. На следващите китки се оставят не повече от шест плода, а дребните се отстраняват.
За да се ускори съзряването на плодовете се прекършват върховете както на основното стъбло, така и на страничните разклонения.